Giriş yapılmadı [Giriş ]
Go To Bottom

Printable Version  
Yazan: Konu: Durum ve Vaziyet
birhan
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 120
Kayıtlı: 1.1.2011
Member Is Offline

[*] posted on 9.9.2013 / 04:00
Durum ve Vaziyet

Merhaba,

Artan maliyetler dolayısı ile bir kez daha sunucu değiştirmek gerekti.
Malum taşınmak kolay değil, yeni bir semt yeni komşular, en önemlisi ise eskisinden bugüne gelene kadar geçen sürede hızla değişen teknolojinin uyumsuzlukları.

Teknik detaylara girmeden özetle geçeyim, siteyi yeniden kurmak bayağı bir uğraştırdı!

En zahmetli konu forum lar idi. Bütün dikkatime karşın gözümden kaçmış yerler olabilir, hata mesajına denk gelirseniz lütfen bana bildirin.

Ana sayfa, siteyi ilk kurduğumuz 2002 yılında yaptığım yazılımla bu günlere gelmişti. Artık ömrünü doldurdu ve sıfırdan yeni bir yazılım hazırlıyorum, dolayısı ile "Ana Sayfa" daha bir süre ziyaretçileri resim/video lar ile oyalayacak.

Sitenin geleceği için ise henüz bir hedef yok. Şimdilik sadece var olanı korumak niyetindeyim. Bakın 2009 da ne demişim (Arşivden alıntı)

Quote:

Günümüz kullanıcısı için Google bir oyuncak, modelci.net ise o yuncağın satırları arasında tıklanılan bir karakter dizisidir.
Forum üyelerinin büyük kısmı siteyi forum sitesi zanneder, halen ana sayfadan, asıl modelci.net ten haberdar değildir.
Eskiden böyle değildi. Aramadan sormayın, düzgün Türkçe kullanın, saygısızlık etmeyinden başka kuralımız yoktu.
İki yıl bu kurallar çiğnenmedi. Sonra ne olduysa oldu ve huzursuzluklar başladı.
Bir çok sebep sıralanabilir. O çok uzun bir konu. Bence tek gerçek sebep Türkiyede modelcilik yoktur önyargısını modelci.net kırdı.
modelci.net e kadar her niyeyse ortalarda olmayan bir çok modelci bir anda ortaya çıkıverdi.

Kimseyi sınıflandırmıyorum. Sadece modelci.net in giderek artan sınıfların hepsine uygun olmadığını düşünüyorum.

Çatışmalar, kopmalar, guruplaşmalar illaki olacaktır bu kaçınılmaz. Herkesi memnun edebilen bir yer varmı bildiğiniz?

Modelci.net, bilgi kaynağı olması amaçlanarak açıldı. İşin gerçeği konuyu ciddiye alana, aramayı bilene, modelci.net te her türlü bilgi mevcut.

Son iki yıldır gelen sorular ve dallanılan yönlere baktığımda artık bilgi kaynaklığından çok buluşma noktasına dönüştüğünü görüyorum. Eski karakterine döndürmeye çalıştıkçada katılımcıların olayı kişiselleştirip kavgaya dönüştürmesi, artık modelci.net in zamanını doldurduğu izlenimini bırakıyor.
Açıkçası beni çok fazla yoruyor. modelci.net i internetin tozlu raflarına arada bir bakılabilecek bir kitap, bir hatıra olarak bırakmamak için her gün kendimle mücadele içindeyim.
Bunu yapmamamın tek sebebi modelci.net in yeni rolü buluşma noktası olma özelliğini bir şekilde korumanın yolunu bir gün bulma umudu.
Bir kütüphane idi, evrildi, buluşma tanışma noktası oldu. Belki bir başka isimde devam etmesi gerekiyor, veya kabuk değiştirmeli henüz karar verebilmiş değilim çünkü tek başıma yapmadım, tek başıma karar veremem.
Ancak katılımcıların tavırları, kurallara uymamaktaki ısrarları vs. modelci.net i yaratanları küstürdü. Son dinazor misali bir ben kaldım, bir Caner. Taze kan Mehmet benim bıkkınlığıma henüz sahip değil.

Modelci.net in bundan sonraki hayatı belirsiz belki ama hayatta kaldığı sürece ilk çizgisinden taviz vermeyecek. En azından benim yönetimde lafım geçtiği sürece.
Tüm bu uyarılar, yeni kurallar o çizgiden sapmamak için.

Forum bölümünü açarken niyetim ileride bir gün Türkiye nin RC Groups veya RC Universe i olmaktı. Ama forum kültürü olmayan, tartışmayı geçtim soru sormayı bilmeyen bir toplumda bu ümit boşmuş.

Belki modelci.net bir başlangıç olur. Burada barınamayan başka yere gider. Sonunda herkes gider modelci.net unutulur. Çünkü ilk günlerden farklı olarak artık alternatif Türkçe modelcilik siteleri mevcut.
Gidilen yerdende ayrılınır, başka yere gidilir, oradada barınılamazsa bir başkasına. Sonunda herkes yerini bulur, bazı mekanlar büyür, bazı mekanlar yok olur.
Bunun adı doğal seleksiyon ve evrim dir. Bu süreç içinde belki bir iki nesil sonra forum kültürü gelişir ve bir başkasının elinden adı farklıda olsa yeni bir modelci.net doğar.

Üstünden dört yıl geçmiş. Hala görüşlerimi değiştirtecek bir gelişme olmadı.

Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak

Go To Top