Giriş yapılmadı [Giriş ]
Go To Bottom

Printable Version  
Yazan: Konu: Uzaktan Kumandalı Araba için Aydınlatma Devresi
birhan
Super Administrator
*********


Vesikalık


Gönderiler: 120
Kayıtlı: 1.1.2011
Member Is Offline


cool.gif posted on 25.12.2012 / 16:50
Uzaktan Kumandalı Araba için Aydınlatma Devresi


Arşivimi düzenlerken bulduğum bu devreyi iki yıl önce modelci.net te yayınlamak için hazırlamıştım. Kısmet bu güne imiş.

Devremiz oldukça basit. Çünkü bir yığın devre elemanı yerine bir adet PIC mikrokontrolör kullanıyor. Yani işin büyük kısmını donanımla değil yazılımla yapıyor.

PIC ailesinin en küçüğünün bir büyüğü olan 12x50x serisi mikrolardan herhangi birini kullanabilirsiniz. C serileri bir kez, F serileri binküsur kez programlanabilir, yazılım geliştirmek istiyorsanız F serisini tercih edin. Bir dikkat edilecek noktada programı PIC e yazdırmadan önce OSC değerini okuyup programlayıcıya yazdırmayı unutmayın! Yoksa iç osilatör düzgün zamanlama yapamaz ve devre uzaktan kumanda sinyalini çözemez. Ama bu detaylar PIC ile ilgili o yüzden en azından temel PIC serisi ile çalıştığınızı ve bu detayları bildiğinizi var sayıyorum.

PIC 12f508 her iki kumanda kanalınıda okur ve kumanda değerine göre sol/sağ sinyal, fren lambası, gerivites lambasını yakar.

Devre elemanları şemada verilmiştir. LED öndirençleri kullanacağınız LED ve besleme voltajına göre değişeceği için direnç değerleri verilmemiştir.
Güç tasarrufu için LED leri seri bağlı guruplar halinde kullanmanızı öneririm. Prototipte far için seri bağlı 2 beyaz ledlik 2 grup (3.3x2 V), fren için seri bağlı 2 kırmızı (2x2 V), stop için seri bağlı 2 kırmızı led (2x2 V) ve sinyallerin her biri için seri bağlı 2 sarı led (2x2 V) kullandım. Bütün direnç değerleri LED ler 25mA ile sürülecek şekilde hesaplandı.
Devrede LED leri sürmek için seçtiğim HexFet piyasada kolay bulunan ve ucuz bir eleman, SMD olan IRLML2402 plaketin altına lehimleniyor. 1A ya kadar LED sürebilir.

Devrenin kendisi alıcıdan beslenir. LED ler ise ayrı bir bataryadan veya gene alıcıdan beslenebilir. Alıcıdan beslenecek ise dirençler hesaplanırken besleme gerilimi 6V seçilmelidir.
Direnç değerlerini hesaplamak için LED Grubu sihirbazı sayfasını kullanabilirsiniz.

Bazı arabalar anlık aşırı güç çekebilir. Bu durumda besleme gerilimi kısa süreliğine 3V altına düşebilir ve PIC resetlenebilir. Böyle bir durum olursa PIC besleme bacakları arasına 4700uF 16V luk bir kondansatör ve D1 diyotu eklenmelidir (Plakette yeri boş bırakılmıştır). D1 herhangi bir diyot olabilir. PIC de resetleme durumu olmuyor ise D1 yerine tel köprü kullanılabilir.

Aşağıda verdiğim baskılı devreyi denemedim. Hatalı olabilir. Birisi deneyip sonucunu bana yazarsa memnun olurum.

Eksik kalan detayları zaman buldukça ekleyeceğim.

Video: http://www.modelci.net/video/arabaled.avi
Þema: http://www.modelci.net/Gfx/birhan/araba_led.pdf
PCB: http://www.modelci.net/Gfx/birhan/rc_araba_PCB.pdf
HEX: http://www.modelci.net/Gfx/birhan/RC_Araba_isik_Set1.hex


mnet_rc_led.png - 179kB
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak

  Go To Top

Powered by XMB 1.9.11
XMB Forum Software © 2001-2010 The XMB Group
[Queries: 16] [PHP: 78.0% - SQL: 22.0%]