Giriş yapılmadı [Giriş ]
Go To Bottom

Printable Version  
Yazan: Konu: Tipsy Junior
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 63
Kayıtlı: 1.1.2011
Lokasyon: İstanbul(İkitelli-GOP)
Member Is Offline

Mood: sÖylesem tesir etmez, sussam gÖnül razı değil

cool.gif posted on 10.7.2012 / 21:49
Tipsy Junior

Bunaltıcı yaz sıcaklarına aldırış etmeden tezgah başına oturup bitemeyen modelleri bir kenara itip yeni projeme başladım . Efendim yaşı ilerlemiş olanlar hatırlar ; Jet-Model'in fenomenlerinden Mete Tanyü'nün çizimi Avcı isimli bir modelimiz var. İsmi ile pek uyuşmasa da aslında sportif amaçlı bir uçak olan Belçikalı Ernest Tips tarafından dizayn edilen Tipsy Junior 'un yaklaşık 1/12 ölçekli bu model İstanbul Model tarafından tekrar Türk modelciliğine kazandırılmıştı.

Model genel hatları ile Junior'a benzese de özellikle gövdede yapılan basitleştirme ile farklı bir şekil almıştı. Niyetim İstanbul Model'in kitini temel alarak Junior imal etmek. Temel farklılık gövdenin daha geniş ve arka alt kısmının kare şeklinde değiştirilmiş olması. Bu kısmı tekrar yuvarlatacak şekilde inşaata başladım.

Kırmızı ile taradığım kısım aslında gövdenin yuvarlak olması gereken kısmı. Buna göre gövde yanları iki merdiven çatısı şeklinde düz bir hal alıyor. Sol gövdenin motor kısmında ufak bir değişiklik yaparak açılabilir kapak koymayı düşündüm. Kumanda ve batarya ekipmanı buradan konulacak.

Klasik iki gövde yanını imal ettikten sonra gövdeyi plan üzerinde oluşturmaya başladım. Avcı'nın gövdesi daha geniş tasarlanmış ancak Junior burunda ve özellikle kokpit gerisinden kuyruğa doğru giderek incelen bir yapıda. Buna göre gövde gerisini çizimlere göre tekrar yapılandırdım.

Özkan Türker, 1967
Kullanıcı profiline bak Kullanıcı WEB sayfasına git Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 10.7.2012 / 21:57

Yeni gövde formuna göre alt ve üst bölmeleri üşenmeden oturup tekrar çizdim . Hızlı bir çalışma ile bir gecede bütün bölmeler kesildi ve yerlerine yapıştı. Gövdenin genel şekli şöyle :

Çıtaların ilavesinden sonra kanat yatağı ile gövde altı arasındaki eğriyi 1x5mmlik çıta ile oluşturdum. Bunun üzerine kanat yapıştırıldıktan sonra ayrıca bir fillet daha gelecek.

Burun kısmının biraz daha yuvarlak hatlara sahip olması için 3mm levhadan kaporta yaptım. Servis kapağı da aynı şekilde yuvarlatıldı.

Özkan Türker, 1967
Kullanıcı profiline bak Kullanıcı WEB sayfasına git Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 10.7.2012 / 22:01

Yatay ve dikey dümenler de plandaki ölçülerinde ama hareketli olacak şekilde yapıldı.

Özkan Türker, 1967
mehmet1846
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 601
Lokasyon: istanbul/Haseki
Member Is Offline

Mood: - - - - -

[*] posted on 11.7.2012 / 16:18

Ayıptır söylemesi,stablizede de sinir olması lazımmıştı...Öyle diyollar...:) Bana da bir faşo scale modelci arkadaş vermişti bu virüsü,ismi lazım değil... :smilegrin:

Mehmet ARCASOY
SAM Chapter 1090 TURKEY

Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 11.7.2012 / 19:47

Aynı faşo "kedinin kuyruğunu çok çekmeyeceksin" de der :)
Bizimkisi kakışık scale :lol:

Özkan Türker, 1967
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 12.7.2012 / 22:47

Fotoğrafsız yapılan bir miktar çalışmanın özeti :

Kanatyapısının R/K elektrikli bir model için biraz zayıf kalacağını düşünerek mevcut sinirleri kullandığım farklı bir yapı meydana çıktı. Firar kenarında hazır kanallı çıta kullandım ve hücum kenarını kirişe kadar üst kısmında kaplama yaptım. Sonuç olarak daha sağlam bir yapı oluştu.

Kuyruk dümenlerinin kaplamasını yaparak yerlerine taktım. Kuru montaj kanadı da tutturarak uçuş ekipmanı ile birlikte tartıp denge noktasına gelecek şekilde servo yerini tespit ettim. Buna göre 2.5grlık iki servo gövde arkasında olursa model süzülüş açısını yakalayacak gibi.

İşin rakamsal kısmı ise şöyle :

Toplam uçuş ağırlığı her şey dahil yaklaşık 150gr
Kanat yükü yaklaşık 20 gr/dm²
Kullanılacak motor : 10gr outrunner

Bu verilerle uçaçacakmış gibi görünüyor :cool:

Modelde gelinen son aşama şöyle :

Özkan Türker, 1967
rudder
Super Moderator

Gönderiler: 160
Lokasyon: Laleli / İSTANBUL
Member Is Offline

Mood: iyi :)

cool.gif posted on 13.7.2012 / 20:53

Nerdeyse bitmiş. Gayet hoş oluyor.

Ahmet KAYA / 1965
İyi insanlarla arkadaş ol
Kotülerden uzak yerlere kaç
İç zehir verse de bir âkil
Cahilin şerbetini yerlere saç
Ömer HAYYAM
mehmet1846
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 27.8.2012 / 09:09

En son haberler,modelin kaplandığı ve boyandığı yönünde. :smilegrin:

Bir görsek diyordum...:)

Mehmet ARCASOY
SAM Chapter 1090 TURKEY

ta1dr
Junior Member
**

Vesikalık

Gönderiler: 24
Kayıtlı: 1.1.1970
Lokasyon: IST
Member Is Offline

Mood: Sanal Pilot

[*] posted on 27.8.2012 / 15:22

benimde gercek anlamda modelcilikte ilk yaptıgım modeldi Jet modelindi ama bakırköyden mi yoksa aksaray UFİ denmi aldım hatırlamıyorum. bende hem tatlı hemde üzüntülü anıları oldu.

üzüntülü olan modeli inşa ederken annemin yanlışlıkla cıtaların üzerine basması o zaman çok üzülmüştüm neyseki JET modelde balsa cıta oldugunu keşfedince sevindim.

modeli nasıl yapaçagımı bilmiyordum balsa cıkaları nasıl sabit tuturacagım planamı yapışacak ne yapıcam bilmiyorum cevremde bilende yok yukardaki JET model olayından sonra oradaki ismi Hakan (yanlış hatırlamıyorsam eger) olan arkadaşa sormuştum

sonra aynı modele 0.049 motor takıp tel kontrollü yaptım ama uçurmaya cesaret edemedim

kolaylıklar diliyorum..

Ahmet UCAN
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 27.8.2012 / 23:36

Efenim model neredeyse bitmek üzere, fazla bir işim kalmadı . Boya aşamasında bir rezillik yaptığım için hayal ettiğim şekliyle bitiremeyeceğim ama hala uçuş şansı olan bir model. Havada güzel görünecekmiş gibi...

[file]2616[/file]

Özkan Türker, 1967
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 28.8.2012 / 21:25

Model kusurları bana ait olmak üzere bitti :) İlk fırsatta uçuş bilgilerini de vermeye gayret edeceğim...

011.jpg - 310kB 012.jpg - 340kB 013.jpg - 270kB

Özkan Türker, 1967
WMWMWM
En ilginç Aletler!
mehmet1846
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 29.8.2012 / 21:39

Maşallah,model şahane olmuş...Uçuşu da bence iyi olacaktır....Elinize sağlık efenim...:)

Mehmet ARCASOY
SAM Chapter 1090 TURKEY

Go To Top