Giriş yapılmadı [Giriş ]
Go To Bottom

Printable Version  
Yazan: Konu: NieuportIV
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 63
Kayıtlı: 1.1.2011
Lokasyon: İstanbul(İkitelli-GOP)
Member Is Offline

Mood: sÖylesem tesir etmez, sussam gÖnül razı değil

[*] posted on 1.2.2012 / 19:40
NieuportIV

Mecburi kar tatili ile birlikte bir süredir üzerinde çalıştığım Nieuport IV tayyaresi üzerinde çalışma şansı yakaladım. Modelini yaptığım tayyare Türk-İtalyan Savaşı sırasında yerden açılan ateş sonucu arızalanarak mecburi iniş yapan ve esir edilen ilk tayyaredir. Pilotu Yüzbaşı Moizo'da esir edilen ilk pilot olmuştur. Model 1/16 ölçekte ve tamamen el yapımı olarak gerçekleşiyor. Tayyareye ait yeterli çizim ve fotoğrafa ulaşmak büyük şans oldu. Ölçeğe uygun olarak modeli çizerek işe başladım. Uçucu bir model olmayacağı için ağırlık sıkıntımız yok ve mümkün olan bütün detayları yapıp koymaya çalışacağım.

İlk yapım aşamalarını gösteren fotoğraflar bir kaza sonucu silindiğinden biraz ilerlemiş hallerini bulacaksınız, özür :)

Gövde 2.5x2.5 balsa çıtadan kutu formunda inşaa edildi ve kalın Esaki ile kaplandı. Gövdenin büyük kısmı ahşap ancak pilot mahalli ve ön tarafta kısmi metal bağlantılar var. Bu kısımlar plastik boru ve çubuklardan yapıldı.

Kanat inşaası da bildiğiniz klasik sinir ve kirişlerden oluşuyor :). Kanat profili oldukça ince ve kord geniş. Bu sebeple sağlamlık ve esnekliği aynı anda sağlayabilmek için kirişlerin içinden 1mm çelik tel geçiyor. Bu uçakta yatışlar kanat burkma sistemiyle yapıldığı için gergi telleri ve makaralarından oluşan karmaşık bir mekanizması olacak.

Özkan Türker, 1967
Kullanıcı profiline bak Kullanıcı WEB sayfasına git Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 1.2.2012 / 19:45

pilot mahallinin ön tarafı ve motor kaportası iki parçadan oluşuyor ve formları biraz karmaşık, plastik levhayı kıvırmakla olacak gibi değil. Bu nedenle bu kısmın kalıbını hazırlayarak termaform-vakum sistemiyle plastiği şekillendireceğim.

Kalıp neredeyse hazır biraz daha ince ayar yapılacak ve son halini alınca üzerine laminasyon epoksi ile sertlik ve parlaklık verilecek.

Özkan Türker, 1967
Kullanıcı profiline bak Kullanıcı WEB sayfasına git Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 1.2.2012 / 19:51

Kuruma aralarında beklemeyerek diğer zaman alıcı parçalara yöneldim. Lamine pervane için farklı renklerdeki kaplamalardan 6mm kalınlık olacak şekilde tutkallanıp preslendi. Pervane çapı 170mm .

Yükseliş dümeni üç parça olarak aslına uygun görsellik verecek şekilde yapıldı ve Esaki kaplandı. Kağıt doyana kadar doplanıp boyanacak.

Yön dümeni aynı şekilde...

Özkan Türker, 1967
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 1.2.2012 / 19:57

Koltuk plastik levhalardan şekillendirildikten sonra deri döşeme kısmı için Tamiya Epoxy macun kullandım. Malzeme sertleştikten sonra biraz düzeltilip diğer detaylar ilave edilecek .

Pilotun hemen önünde kanat kirişine bağlı duran benzin deposu . Yuvarlak görünüyor ama kiriş bağlantı kısmı biraz alengirli. montaj aşamasında göreceksiniz. Süpürge sopasından gereken şekli verdikten sonra üzerini plastik kapladım. Bağlantı kayışlarının yatakları banttan yapıldı. :)

Özkan Türker, 1967
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 5.2.2012 / 21:35

Dümen levyesi ve eleron pedalları yapıldı. Bu tayyarenin kanat burkma sistemi pedallara basılarak çalışıyor. Yön dümeni ise levyenin sağa-sola yatırılmasıyla dönüyor.

Motorun çizimi tamamlandı ve ana blok Dremel üzerinde şekillendiridi. Detayların yapımı devam ediyor...

Özkan Türker, 1967
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 5.2.2012 / 21:38

Piston için kalıp mastarı yine Dremelde şekillendirldi. Birkaç küçük detayın ilavesinden sonra silikon kalıp alınarak yedi adet dökülecek ve ana bloğa yapıştırılacak...

Özkan Türker, 1967
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 12.2.2012 / 20:03

Modelin parçalarının temel boyası atıldı fakat henüz boyama işlemi bitmedi. Biraz daha eskitme,soldurma v.s işleri olacak.

Özkan Türker, 1967
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 4.3.2012 / 20:02

Modelin parçalarını yağlı boya ile kaplayıp boyanın fazlasını kağıt peçete ile mümkün olduğunca silerek temizliyorum. Böylece hem derinlik ve canlılık kazanıyor hem de farklılıklar ortaya çıkıyor...

Özkan Türker, 1967
WMWMWM
Bilgisayar Ürünleri!
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 4.3.2012 / 20:07

Gnome motorun montajı bitmiş hali. Pistonlar resin döküm ile çoğaltıldı. Diğer detayların ilavesi ile boyanmaya hazır hale getirildi...

Boyanmış ve yağlı boya ile yıkama yapılmış hali. Tamamen kuruyunca biraz daha çalışılacak renkler var...

Lamine pervanenin şekli verildi ve üzerine bir kat laminasyon epoksi sürüldü. Birkaç düzeltmeden sonra verniklenerek bitecek...

Özkan Türker, 1967
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 4.3.2012 / 20:12

Kumanda aksamı yerleştirildi. Kanat kumandası iniş takımı yerleştirildikten sonra tamamlanacak...

Bitime yakın gövde ...

Özkan Türker, 1967
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 8.4.2012 / 21:14

Evet uzun bir ara vermeme rağmen modeli bir kenara bıraktığı sanmayın. Yoğun fakat kısa aralıklı çalışmalara fırsat bulup fotoğraf ilave edemedim. Modelin tamamlanmasından önce son çekebildiğim birkaç kare tel yapımı fotoğrafı var :

Jant çemberleri lazer kesim, orta göbek cnc de işlenen parçalar ve lastikler uygun ebatta Perşembe Pazarı'ndan alınan o-ring contalar olunca herkesin kıvırabileceği gibi bir iş ortaya çıkıyor.
Geriye kalan çember ve göbeği merkezleyecek bir kalıp ve 0.30mm misina ile yapılacak 40 adet tel. Tellerin başları çakmak ile ısıtılarak şişirildi. Çembere geçen tarafı ise gerdirilerek yapıştırıldı.

Tek tarafın bitmiş hali çevrilerek aynı işlemler yapıldı.

Tekerleğin bitmiş fakat boyanmamış hali. Lastik zımparay tutularak çapak v.s temizlendi ve matlaştırıldı.

Özkan Türker, 1967
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 8.4.2012 / 21:19

Modelin birmiş haliyle bir kaç fotoğraf . Aradaki işleri iki gün içinde bitirmek zorunda kalınca fotoğraf çekmeye fırsat bulamadım kusura bakmayınız :)

Özkan Türker, 1967
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 8.4.2012 / 21:21

Modelin uçucu olmaması biraz üzücü fakat şu haliyle bile lastikli veya elektrikli olarak aynı şekliyle bir tane daha yapmamak için hiçbir sebep yok ;)

Özkan Türker, 1967
rudder
Super Moderator

Gönderiler: 160
Lokasyon: Laleli / İSTANBUL
Member Is Offline

Mood: iyi :)

[*] posted on 9.4.2012 / 01:07

Çok güzel olmuş.
Serbest uçuş yapılırsa, termal alıp götürür. :cool:

Ahmet KAYA / 1965
İyi insanlarla arkadaş ol
Kotülerden uzak yerlere kaç
İç zehir verse de bir âkil
Cahilin şerbetini yerlere saç
Ömer HAYYAM
Kerim
Junior Member
**

Gönderiler: 10
Kayıtlı: 23.1.2011
Lokasyon: Beşiktaşl-İSTANBUL
Member Is Offline

[*] posted on 9.4.2012 / 19:55

Özkan bey,
Her yaptığınız scale çalışma gibi çok güzel oldu.
Ellerinize sağlık.Benim için sizin çalışmalarınızın her biri çok özel bir kaynak teşkil ediyor.
Çok imreniyorum ve gönülden tebrik ediyorum.

M.Kerim BAYRI
26.Haziran.1959
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak
mehmet1846
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 601
Lokasyon: istanbul/Haseki
Member Is Offline

Mood: - - - - -

[*] posted on 9.4.2012 / 21:15

Ustacığım,önce maşallah....SFA da gördüm,gurur duydum...Mutlaka her modelciye scale model yapımı için yol gösteriyordur ama bana yaptığım modellerde (mesela Tiger Moth) yöntemler hakkında ciddi bilgi veriyor...Zaten bu yönü ile seminer gibi...Son olarak yine maşallah...

Mehmet ARCASOY
SAM Chapter 1090 TURKEY

Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak
ta1dr
Junior Member
**

Vesikalık

Gönderiler: 24
Kayıtlı: 1.1.1970
Lokasyon: IST
Member Is Offline

Mood: Sanal Pilot