Giriş yapılmadı [Giriş ]
Go To Bottom

Printable Version  
Yazan: Konu: Foam türevleri ve balsa
myssba
Junior Member
**

Gönderiler: 52
Kayıtlı: 16.1.2011
Lokasyon: Fethiye-Muğla
Member Is Offline

[*] posted on 11.7.2011 / 19:35
Foam türevleri ve balsa

Onlarca yıl gözbebeğimiz olmuş, geçmişin alışkanlıkları ile kıymığını atmaya kıyamadığımız balsa sankı son yıllarda daha makul fiatlarla elde edilebilir oldu.:)
Bir süredir strafor türevleri (kapron veya benzeri ile depron ve farklı kalınlıklarda strafor plakaları) kullanarak, zaman zaman balsa da kullanarak modeller yaptım.
Hep aynı ölçüde ve biçimde balsa modelmi, yoksa strafor türevlerinden yapılmış model mi daha ağır olur? sorusu vardı...:)
Bu güm THK da alınmış 5 mm. balsa ile piyasada laminat altı şilte malzemesi yerli depron (beyaz kapron) kıyasladım.
Hassas terazi ile ölçtüm.
1 dm2 5 mm. balsa 6 gr.
1 dm2 5 mm. kapron ise kaplamasız 3 gr. şeffaf koli bantı ile iki taraftan kaplanmış olarak 4 gr. geldi.
İki tarafından film yada bant kaplanmış foam türevinin hayli sağlam olduğunu belirtmek isterim.

Balsa deneyimim çok yok ama elimdeki ölçüm yaptığım balsalar sanırım orta yogunlukta olanlardan.
Bu konuda fikir ve deneyimleri paylaşırsanız sevinirim.

Mehmet Yüce Sarıkaya
Marmaris-Muğla ݞubat 1953
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
mehmet1846
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 601
Kayıtlı: 1.1.2011
Lokasyon: istanbul/Haseki
Member Is Offline

Mood: - - - - -

[*] posted on 11.7.2011 / 20:28

Ben bildiklerimi yazayım,daha iyi bilen arkadaşlar mutlaka fikir verirler...

FOAM :

-Sağlam değil,(Depron,kapron v.s. v.s.)
-İyi zımpara olmuyor,macun çekilemiyor,
-Solventlere dayanıklı değil,
-Sıcağa dayanıklı değil,
-Darbelere dayanıklı değil,esnemiyor,cam gibi kırılıyor,
-Eğer bir kompozit yapı haline getirilmez ise parkflyer dışında kullanılması imkansız,
-Belli boyalar dışında boyanamıyor,bu boyalar ekseri akrilik esaslı ve çok ağır,
-Yapıştırmak sıkıntılı iş,Uhu por ve epoksi dışında iyi tutmuyor,her iki yapıştırıcı da pahalı,
-Film kaplamak güç,ancak düşük sıcaklıkta kaplanan Monokote ve Solarfilm ile mümkün ,her iki markanın da bu özellikteki filmleri çok pahalı,
-Sadece elektrik motorlu modellerde kullanılabilir...

BALSA:

-Çok hafif ve inşaat yapılınca çok sağlam,
-Çok iyi zımpara oluyor,çok çeşitli malzemeler ile macun,dolgu yapılabiliyor,
-Kağıt veya film kaplamak mümkün,
-Pek çok yapıştırıcı ile inşaat yapmak mümkün,
-Darbe dayanıklılığı çok yüksek,
-Yakıta mukavim hale getirmek oldukça kolay,bu yönü ile hem elektrik motorlu ve hem de patlar motorlu modeller için uygun...

Foam benim haz etmediğim bir malzeme...Verilen emeğin tam karşılığını vermiyor gibi geliyor...Ama parkflyer lar için söylemiyorum bunları...Ancak, foam ı öyle ambalaj bandı kaplamak falan hiç bana göre değil,bu modelcilik olamaz...Zaten sırf bu yönü ile o malzeme ile çalışmam...:)

Mehmet ARCASOY
SAM Chapter 1090 TURKEY

Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 63
Lokasyon: İstanbul(İkitelli-GOP)
Member Is Offline

Mood: sÖylesem tesir etmez, sussam gÖnül razı değil

[*] posted on 11.7.2011 / 20:47

Ben de bir miktar balsa harici malzeme ile çalıştım fakat Mehmet'in saydıklarının haricinde her şeyden önce sevemedim bunları. Tamam bir sürü avantajı var kabul ama balsanın verdiği keyfi vermiyor nedense. O yüzdenbalsa forever diyorum.

Özkan Türker, 1967
Kullanıcı profiline bak Kullanıcı WEB sayfasına git Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
Kerim
Junior Member
**

Gönderiler: 10
Kayıtlı: 23.1.2011
Lokasyon: Beşiktaşl-İSTANBUL
Member Is Offline

[*] posted on 11.7.2011 / 22:46

Bana kalırsa Balsa inşaattaki avantajları bir yana; özellikle uçak modelciliğinin vazgeçilmezidir.
Benim amacım hiç bir zaman uçabilen bazı cisimler yapıp onları uçurmak olmadı.Yapım aşamasında balsanın her hali size yolculuğunuzda tam destek veriyor.
Tamir aşamasında hiç naz yapmadığı gibi işinizide kolaylaştırıyor.
O nedenle favorim balsa.Onu seviyorum.
Belkide eskilerin dediği gibi benimkisi kara sevda.

M.Kerim BAYRI
26.Haziran.1959
birhan
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 120
Member Is Offline

[*] posted on 11.7.2011 / 22:54

Balsa her zaman modele uygun yoğunluktaki köpükten hafif ve sağlam.
(THK daki balsa lar seçilmiş değil, hem kesim şekilleri hemde aşırı değişken yoğunlukları daha çok statik makete uygun)

Depron dışındaki köpükler sadece fazla kıvrımlı yerlerde blok veya düşük yoğunluklu olanlar "iç" dolgu malzemesi olmak için uygun.

Herhangi farklı bir malzeme ile lamine edilen köpük, aynı kalınlıktaki başka bir malzemeden kat kat dayanıklı, çok mukavim.

Deron un ağaç gibi lif yönü var. Bu özellikle park flayer ve profil 3d ler için büyük avantaj.

Bütün köpüklerin boya sorunu var.

Uhu por ve epox dışında düşük ısıda çalışan hot melt en iyi ve en ucuz yapıştırıcı. Ayrıca en hızlısı!

Ben iki malzemeyide severim ve karşılaştırmanın elmayla armudu toplamaya benzeyeceği düşüncesindeyim. Her iki malzemeninde yeri ve amacı farklı. Çalışma şekilleri tamamen farklı. Balsa inşaya ayrılan zaman ve gösterilen özen köpüğede uygulanırsa çok şık, kusursuz modeller ortaya çıkıyor. Ama köpük daha çok hızlı ve kolay inşaa için tercih edildiğinden dolayı estetik kaygı taşımayan modellerle haklı bir çirkinlik ön yargısı kazanıyor.

Genel olarak cevabı özetlersek, küçük ve ölçekli modellerde balsa (1m altı), orta boy modellerde (1m-1,5m) köpük, büyük boy modellerde (1,5m üstü) balsa ve kompozit malzemeler daha hafiftir. (Konuyla uzaktan alakalı ilginç bir not: orta boy dediğim 1-1.5m modellerde aerodinamik fazla önem taşımıyor. Dolayısı ile kanat yüzeyi/ağırlık oranı uyuştuğu sürece ister düz levha ister anormal geometrili olsun hemen her şey uçabiliyor! Bu boyun altında ve üstünde aerodinamik ve simetri olmazsa olmaz haline geliyor. Sanırım değişmeyen iki etken, hava yoğunluğu ve yerçekimi bu boylarda çok efektif oluyor. Bu yüzden bu boyda yeni başlayan biri bile model uydurabiliyor! - modelcilik neden ayağa düştü çakma teori 1)

Malzemesine göre modele güzellik notu vermek ise bence modelciliğe uygun değil. En iyi malzemeden bile kötü işler çıkartacak modelcilerin yanı sıra çöpten harikalar yaratabilenlerde var.
mehmet1846
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 11.7.2011 / 23:15

Kerim bey,Özkan bey ve Birhan bey daha aydınlatıcı açıklamışlar...Benim foam konusundaki bilgim birkaç senelik ,onun da çoğu gözlem ile...Ama ne bileyim bana uzak malzemeler...:)

Mehmet ARCASOY
SAM Chapter 1090 TURKEY

ta1dr
Junior Member
**

Vesikalık

Gönderiler: 24
Kayıtlı: 1.1.1970
Lokasyon: IST
Member Is Offline

Mood: Sanal Pilot

[*] posted on 12.7.2011 / 16:15

Diğer arkadaşlarımında belirttiği gibi her malzemenin avantaj ve dezavantajları var
ben strafor için olduçca fazla yatırım yaptım
4 eksen cnc
yazılım
sürücü devreler ve usb lpt dongle bir cok model yaptım bunlar ölçekli olmayıp park flyer içindi e birazda tembel bir modelci oldugumdan straforu cok sevdim :)
neredeyse ne yapsam stafor kullanır oldum .(şimdilerde ise hiç birşey yapmıyorum ) :)

Ahmet UCAN
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
modeldelisi
Moderator

Vesikalık

Gönderiler: 47
Lokasyon: Bahçelievler / İSTANBUL
Member Is Offline

Mood: Fırtına yakındır...

[*] posted on 13.7.2011 / 09:44

Model yapacak fazla vaktiniz yoksa ve "- iki günde bitireyim, hafta sonu da uçurayım." sabırsızlığında iseniz ve yaptığınız modeli yerden yere vurmaktan sakınmıyor ve kırıldığında içiniz burulmuyorsa en uygun malzeme köpük türevleri.

Yok eğer "-Arkadaş, ben geniş geniş modelimi yaparım, her ayrıntısını da eklerim, model bittiğinde şöyle karşısına geçip uzun uzun seyrederim." diyenlerdenseniz, o zaman kullanacağınız malzeme balsa olmalı kanaatimce.

AKLIMI KAYBETMEKTEN DEĞİL, BULMAKTAN KORKARIM !!!!

Caner AKSU 1973
Kullanıcı profiline bak Kullanıcı WEB sayfasına git Kullanıcının tüm gönderilerine bak
ta1dr
Junior Member
**

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 13.7.2011 / 12:22

Quote: Originally posted by modeldelisi  
Model yapacak fazla vaktiniz yoksa ve "- iki günde bitireyim, hafta sonu da uçurayım." sabırsızlığında iseniz ve yaptığınız modeli yerden yere vurmaktan sakınmıyor ve kırıldığında içiniz burulmuyorsa en uygun malzeme köpük türevleri.

Cener aynen beni tanımlamışsın :)

Ahmet UCAN
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 16.7.2011 / 21:46

Quote: Originally posted by modeldelisi  

Yok eğer "-Arkadaş, ben geniş geniş modelimi yaparım, her ayrıntısını da eklerim, model bittiğinde şöyle karşısına geçip uzun uzun seyrederim." diyenlerdenseniz, o zaman kullanacağınız malzeme balsa olmalı kanaatimce.

Zamanı olan, ama sabırsız biriyim. (Belki de yaş nedenli zamanın kısıtlı olması gibi bir endişeden kaynaklanan bir durumdur.)
İki gün bazan çok, bir günde modeli bitirmek gerekiyor.:)

Resimlerini eklediğim model. 3 aydır ve hafta da bir kaç kez uçan bir model. Biraz da agresif uçuşa yatkın olduğundan acımazasız kullandım.:lol: Burun resimde de görüldüğü gibi akerdeon durumunda. Ancak hala canavar gibi uçuyor.
Modelin gövdesi de yıprandı. Bazı yerleri şeffaf koli bantı kaplı, bazı yerleri de kaplamasız çıplak. Dolayısıyla yıpranma çok.
Postadan gelen polyester kaplama malzememi sanırım pzt. günü alacağım. Bu modeli balsa-kapron karışımı yeniden, filmle kaplayıp hayli uzun ömürlü bir versiyonunu burada yapıp paylaşmayı düşünüyorum.
Strafor bir modelin de balsa bir model kadar şık olabileceğini umarım kanıtlama imkanı olur.
Sevgi ve saygılar.

PIC_0008.JPG - 48kB PIC_0009.JPG - 70kB PIC_0007.JPG - 56kB

Mehmet Yüce Sarıkaya
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 63
Lokasyon: İstanbul(İkitelli-GOP)
Member Is Offline

Mood: sÖylesem tesir etmez, sussam gÖnül razı değil

[*] posted on 17.7.2011 / 07:42

Quote: Originally posted by myssba  

Strafor bir modelin de balsa bir model kadar şık olabileceğini umarım kanıtlama imkanı olur.

Bizce kanıtlanmış bir durum zaten :)

Özkan Türker, 1967
Kullanıcı profiline bak Kullanıcı WEB sayfasına git Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 17.7.2011 / 10:16

2. Fotoğraftaki modelin detayalarına ulaşabileceğim bir konu var mı acep?:)

Mehmet Yüce Sarıkaya
modeldelisi
Moderator

Vesikalık

Gönderiler: 47
Lokasyon: Bahçelievler / İSTANBUL
Member Is Offline

Mood: Fırtına yakındır...

[*] posted on 17.7.2011 / 11:01

Yanlış hatırlamıyorsam, rahmetli Ruhşen abi'nin çizdiği bir modeldi bu. Ahmet abi daha geniş malumat verir zaten.

AKLIMI KAYBETMEKTEN DEĞİL, BULMAKTAN KORKARIM !!!!

Caner AKSU 1973
Kullanıcı profiline bak Kullanıcı WEB sayfasına git Kullanıcının tüm gönderilerine bak
mehmet1846
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 17.7.2011 / 11:18

Evet,rahmetli Ruhşen ağabeyin Kırlangıç isimli modeli...Sonradan Ahmet bey o modelin sarı renkli ve 4 kanal olanını da yaptı...Gayet güzel uçuyordu... :) İnşaat detaylarını ancak Ahmet bey anlatabilir...

Mehmet ARCASOY
SAM Chapter 1090 TURKEY

mehmet1846
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 17.7.2011 / 11:31

Resimler...

01.jpg - 74kB 02.JPG - 53kB

Mehmet ARCASOY
SAM Chapter 1090 TURKEY

myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 17.7.2011 / 15:35

Caner bey, teşekkür ederim.
Mehmet bey, size de teşekkürler.
Model çok şirin.
(pil+motor+esc+servolar ve alıcı ) 100 gr. altında kalacak kadar hafif sayılacak malzeme bu modele güzel olur galiba...
Bir de özenerek yapılırsa...:)
Çift dikey stabilzer en çarpıcı yanı.:)
Umarım Ahmet bey ölçüleri ve önemli detayları aktarır.

Mehmet Yüce Sarıkaya
ta1dr
Junior Member
**

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 18.7.2011 / 08:34

strafor konusunda benim kullandıgım yazılım GMFC buradaki örnekleri görmenizi isterim

http://gm.cnc.free.fr/en/index.html

Ahmet UCAN
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Go To Top