Giriş yapılmadı [Giriş ]
Go To Bottom

Printable Version  
Yazan: Konu: Okuyalım, öğrenelim......
birhan
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 120
Kayıtlı: 1.1.2011
Member Is Offline

[*] posted on 7.7.2011 / 01:24
Okuyalım, öğrenelim......

Kaçırılmaması gereken makalelerden...............
http://ozkanturker.brinkster.net/makaleler/umitsizmudahale.htm
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak
myssba
Junior Member
**

Gönderiler: 52
Kayıtlı: 16.1.2011
Lokasyon: Fethiye-Muğla
Member Is Offline

[*] posted on 8.7.2011 / 22:11

Ne denebilir ki?
Modelci.net'in yakın geçmişi ve diğer bir kaç forumun şimdiki durumuna bakılınca...Ne denebilir ki.
Son bir kaç gündür ayrılmaya karar verdiğim bir forumdaki durumla da ne kadar örtüşüyor.
Paylaşım için teşekkürler.

Mehmet Yüce Sarıkaya
Marmaris-Muğla ݞubat 1953
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
mehmet1846
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 601
Lokasyon: istanbul/Haseki
Member Is Offline

Mood: - - - - -

[*] posted on 8.7.2011 / 22:53

Türkiye'de malesef modelcilik işi yapılamaz hale geldi...Bu iş eskiden pahalıydı,herkes yapamıyordu,keşke öyle kalsaydı,hak eden,bilen yapsaydı...Þimdi ucuzladı ve ayağa düştü,bütün dünyada böyle...Adam model yapmasını öğrenmeden bir modeli hazır alıyor,paldır küldür yapıyor,kırıyor,çöpe atıyor,bir daha alıyor...Bu bağlamda modelci.net en doğru bilginin alınabileceği platform olabilmek için çok zaman harcamış ve ilkelerinden vazgeçmemiştir...Geçmişte alınmış ve bugün devam eden tedbirler ,doğru bilgiye en kısa yoldan, dezenformasyon olmaksızın ulaşılmasını sağlamak maksatlıdır...Yani, forum demek ,çok yazışma olan ancak boş sayfaları olan mahalle kahvesinde konuşulanların yazıya geçirilmiş arşivi olmak demek değildir...Gelecek nesillere bu kültürü aktarabilecek bir arşiv ve izahat kalitesi en önemli husustur...Okuma sayısı asla bir ölçü olamaz/olmamalıdır...İçeriğin kalitesi,açıklayıcılığı,usül yönünden kabûl görmüş olması ana kıstaslardır...Türkiye'de modelcilik malesef uluslararası kültüre erişemedi...Erişemeyecek de bana sorarsanız...Ben artık şöyle düşünüyorum;Ben modeli yaparım,açıklarım,isteyen okur ,uygular,dener,inanır veya inanmaz...Ben zaten yapıyorum..Ben ,hiç mecburiyetim olmamasına rağmen resimler ile anlatıyorum...Daha ne yapayım...Ben tüccar değilim,reklamcı değilim,gazeteciyim...Dolayısıyla benim kanunlarım ,net,doğru ve en kısa yoldan izahattır...Boş laflara,yalakalığa,şakşakçılığa,dezenformasyona harcayacak vaktim yoktur...Ben model yaparım,canım ister ise yaparım,yapmam,yarım bırakırım,çöpe atarım,hediye ederim,benim bileceğim iştir...Ama forumda en doğru bilgiyi vermeye çalışırım...Olması gereken budur...Forumda yazışma olmuyor diye,önüne gelene ses etmemek gibi bir lüksüm olmadığı gibi,okuyucuya zulmetmeye de hakkım yoktur...Dünyada bu böyledir...Bizde değildir,olamaz da...Hep söyledim,modelcilik ciddi bir iştir...Para ister,yer ister,bilgi ister,tecrübe ister,laf dinlemek ister,kültür ister,lisan bilmek ister...Bunları,savunma için yazmadım...Bizim ne düşündüğümüzü anlatabilmek için yazdım...Ben istersem modelimi yapıp gider Avrupada veya Amerikada uçururum,yarışmaya girerim,keyfime bakarım...Neden böyle düşünüyorum,çünkü o adamlar ile aynı dili konuşuyorum,aynı kültürü paylaşabiliyorum...Beni sadece bu ilgilendiriyor...Benim öngördüğüm ön şartları taşıyan talebeler yetiştirmeye gayret ediyorum...

Bu ülkede öyle adamlar var ki, yarışma tertip ediyor, geçmişteki husumeti için istemediği insanların ismini önceden ilan ediyor ve yarışmaya çağırılmasını engelliyor...Ben ,bu tip ortamlardan hususiyetle uzak durmak gerektiğine inanıyorum...Bana diyorlar ki,sert konuşuyorsun...Parası olmayan model yapmasın mı ? Evet ,yapmasın...Modelcilik yaşamak için gereken asgari gereklilik değildir...Entellektüel olmayı da ,parayı da gerektirir...Ancak,nefes almak,konuşmak için gerekli değildir...Ben 30 senede bunları gördüm...Ben sonradan modelci olmadım,içine doğdum...Hem de bu işi en iyi yapan çetenin içine :) Mekanları cennet olsun...

Mehmet ARCASOY
SAM Chapter 1090 TURKEY

birhan
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 9.7.2011 / 22:15

Internet sayesinde, en azından forum seviyesinde, tüm dünya modelcilrini, paylaşım üslup ve materyallerini görme şansım oldu.
Forum lar icad olmadan önce e-posta ile görüşürdük dünya modelcileriyle, daha öncesinde ise biz dergilerden izlerdik, görüşme yoktu.

E-postalara resim klemek mümkün değildi. Elektronik, ki o dönemlerde bir mağazaya girip raflardan model elektroniği seçemezdiniz, pek çok şeyi kendiniz yapmak zorundaydınız, şemaları bile ASC II ile yani 128 karakterlik yazı sembolleri ile resmedilirdi.

O dönemlerde ulaşabildiklerimiz hep seçkin insanlardı, çünkü belli bir seviyeye gelmeden ne bilgisayarınız olabilirdi ne de yazacak bir şeyiniz.

Bu gün Mehmet Bey'inde belirttiği gibi modelcilik "ayağa düştü".
Aşağılamak anlamında değil, modelcilik bu hobi ile ilgisi olan olmayan herkesin ulabileceği bir hale geldi. Her zaman seyirci toplayan bu hobi, bir anda seyircinin ayağına gitti.
Futbol 22 kişi ile oynanır değilmi? Bütün stadın o sahaya indiğini, herkesin ayağında bir top olduğunu düşünün şimdi.

Bu gün modelciliğin hali bu. Birde üzerine cehaleti ve taksi şöförünün bile memleketi harkesten iyi yöneteceğini söylediği bir toplum ekleyin.

Herkesin her şeyi bildiği bir ülkede bu sıkıntılardan kaçış yoktur.

Ben modelci.net in bu halinden son derece memnunum. Kim kime ne yazmış, aman onu kırmayayım bunu gücendirmeyeyim, yeni katılanın hevesini kaçırmayayım kaygısı olmadan rahat rahat yazıyorum okuyorum paylaşıyorum.

Yabancı forumlardada "benzer" tipler çıkıyor ama asla bizdeki ortamlar oluşmuyor çünkü çoğunluk derhal susturuyor. Bizde ise çoğunluk yanlış tarafta, çünkü kültürümüzde modelcilik kalmamış, üretkenlik yok edilmeye çalışılmış, "icat" yapmak salaklık, boş iş sayılmaya başlamış hatta "icad yapma" diye bir klişemiz bile var! dolayısı ile bilgi ile kültür ile, kendini geliştirmek ile yakın alakalı olan bu hobide çoğunluk gerçek modelcide değil. E sonuç? ortada. Bu yüzdendirki hep guruplar hatta gurup içinde guruplar olacak gibi görünüyor.

İçinde "bak modelci.net e ne oldu" cümlesi geçen dedikodular kulağıma geliyor. Bunu sanki kötü bir şey olmuş gibi kullanıyorlar. Olanı bile göremeyecek kadar kör olmaktır bu. Ne oldu modelci.net e?
Bir bahçe idi herkese açık, çimlere basmak serbestti, ziyaretçisinin özen gösterdiği temiz bir bahçe. Ama kalabalıklaştı, kuru kalabalık özenli ziyaretçileri soğuttu, bahçeyi saran ayrık otları çiçekleri gölgeler oldu. Sonuç kaçınılmazdı. Þimdi gene tertemiz bir çiçek bahçesidir modelci.net. Eski yeni çiçeklerin bittiği, çiçeğini seven ziyaretçilerinin olduğu. Bakmak serbesttir ama, artık çimlere basamazsınız.
Gelecek nesillere pislettiğiniz bahçeleri bırakamazsınız.
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 11.7.2011 / 14:02

Yazdıklarınızın büyük bir kısmına katılıyorum.
Ancak; ''modelciliğin ayağa düştüğü'' saptamasına katılmıyorum.
Gerekçelerim yada anlayışımı izah etmeye çalışayım belki hak verirsiniz.
Halıhazırda ayağa dştü diye kastettiğiniz modelcilik; RTF, ARF ve Oyuncak statüsündeki hazır pek çok modeli 100 liralar gibi bir sınırdan başlayarak binlerce liraya dayanan modelleri satın alıp uçurmayı, yada uçurmaya çalışmayı modelcilik sayarsak haklısınız da... Modelcilik bumudur?
Bence modelcilik yaptığını sanan binlerce insan aslında modelci değil.
Modelciliğin açıklamasını yapalım, netleştirelim diye o diğer forumlarda konu açmaya kalksam inanın pek çok konudaki gibi linç etmeye kalkarlar. Çünkü oradaki gürühun büyük çoğunluğu zaten modelci değildir. Eskiden modelci olan bir kısmı da kendini göstermek için o modelci olmayanların kalabalığını seçmiştir. Yani sizin yukarda linkini verdiğiniz yazıdaki tiplerdir.
Samimi ve dürüstce sorsam ''Kendi modelini yapmayan modelcimidir?'' vereceğiniz yanıtları aslnda merak etmiyorum. Çünkü yanıt belli. E o zaman diyebilirmiyiz ''modelcilik ayağa düştü''
Demesek iyi olur gibi.:) Çünkü zatan hepsi modeldi değil ki.
Kaç tanesi ıhlamur takozundan lastik motorlusuna pervane yontmuştur?
Tamam o zamanlar; bir gün , yada daha fazla uğraşırdım pervane yontmak için. Þimdi 60 cent ödeyip Çinli'nin plastik pervanesini alıyorum, daha kolayıma geliyor. Ancak Çinli'nin üç otuz paraya sunduğu ve hala yurdum insanının belli zihniyeti nedenli bu ülkenin yapamadıklarını satın alıp hiç olmazsa modelimi tasarlayıp, yapıp uçurabiliyorum.
Gerçek modelcilğin ne anlama geldiğini kendi aramızda belirler de doğru tesbitler yaparsak modelciliğin ayağa düşmediğini kararını verip kendimizi de kötü hissetmeyiz. Sizlerinde aslında bunun ayırdında olduğunuzu, o nedenle içinizden modelci olmayanları ayıkladığınızı rahatlıkla görülüyor. Bahsettiğiniz dedikoduları da umursamayın. Gerçekler ortada. Hakkedenlerin yüzlerine gerçekler süreç içinde ve kendi ortamlarında çarpacaktır. Zararlarının buraya kadar ulaşmasına izin vermeyeceğinizi de biliyorum.

Mehmet Yüce Sarıkaya
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
mehmet1846
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 11.7.2011 / 17:04

Mehmet bey,

Yazdıklarınızı okudum...Evvelce çok tartışıldı bu "modelcilik nedir ?" teması...Benim fikrimi sorarsanız hiç umurumda değil bu ülkede kimin ne yaptığı...Açıklayacak olursak ; Bir toplumun kaçta kaçı boş adam ise ,her cemiyetin de yaklaşık aynı oranı boş adamdır...Bu sebepten hiç kıymetli vaktimizi bunlara kafa yorarak geçirmememiz lazım...Hoşunuza gideni yapın derim,gerisini boşverin...Yoksa sıkıntı çekersiniz...Sinir bozucu felsefe problemlerini çözmektense,keyfinize bakın...Kim ne yaparsa yapsın...:)

Modelci.net ,bu tartışmaları çok geride bırakmıştır ve tekrar sorgulamak niyetinde değildir...Bunların cevabı boşluktur,boşa harcanmış zamandır...:)

Mehmet ARCASOY
SAM Chapter 1090 TURKEY

myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 11.7.2011 / 19:25

Quote: Originally posted by mehmet1846  
Mehmet bey,

Yazdıklarınızı okudum...Evvelce çok tartışıldı bu "modelcilik nedir ?" teması...Benim fikrimi sorarsanız hiç umurumda değil bu ülkede kimin ne yaptığı...Açıklayacak olursak ; Bir toplumun kaçta kaçı boş adam ise ,her cemiyetin de yaklaşık aynı oranı boş adamdır...Bu sebepten hiç kıymetli vaktimizi bunlara kafa yorarak geçirmememiz lazım...Hoşunuza gideni yapın derim,gerisini boşverin...Yoksa sıkıntı çekersiniz...Sinir bozucu felsefe problemlerini çözmektense,keyfinize bakın...Kim ne yaparsa yapsın...:)

Modelci.net ,bu tartışmaları çok geride bırakmıştır ve tekrar sorgulamak niyetinde değildir...Bunların cevabı boşluktur,boşa harcanmış zamandır...:)

Mehmet bey, zaten yazarken aynı şeyi düşünmedim değil.:) ''Burası laf üretme yeri değil'' diye. Sadece fikrimi belirtmek istedim. Kendi modelini yapmadıktan sonra...Hikaye. ''modelCİ''

Mehmet Yüce Sarıkaya
birhan
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 11.7.2011 / 23:09

Mehmet Bey'inde belirttiği gibi bu konu daha öncede tartışıldı. Arşiv forumda hala duruyor olmalı. Konu sizin belirttiğiniz linç noktalarına da getirilmek istendi doğal olarak.

Ben kesinlikle kullanıcı ile modelciyi ayırıyorum. Ama bu bağlamdada bir ayağa düşme durumu var. Çünkü kolay ulaşılabilir malzeme ortamı iki arf parçalamış, bir kiti yarım yamalak yapmış kişilerin bile tasarımcı olarak ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu tipler rüzgardaki mum misali bir an parlayıp yok olsalarda sayıları fazla olduğu için uzaktan parlak görünüyorlar ve yeni nesillerin algısını bozuyorlar maalesef. Bu gün RCGroups ve RCUniverse bu tiplerle doludur mesela. Hemen hergün yeni bir kaç model yapan çıkar. Aslında yapılmışların kopyasıdır, malum yüz yılı aşkındır (yani havacılık icad olduğundan beri) bu alanda yeni bir icad yok. Ancak eskiler üzerinden yeni objeler üretilebiliyor. Ama bu bile bir adap gerektiriyorki işte bundan yoksun olanlar modelciliği ayağa düşürüyor.

Gene eski forumda, benzer tartışmalarda, modelciliğin sadece model yapmak olmadığını, farklı bir kültür olduğunu dile getirmiş, modelciyi sadece işi değil karakteriylede tanımlamaya çalışmıştım. Ama Mehmet Bey'i "boşverin" noktasına getiren olaylar benide "ayağa düştü" noktasına getirdi.

Tabii ümidinizi kaybetmeyin. Bende belki bir gün yanılmışım deyip "ayaktan çıktı" ruh halimi kazanırım. Hala kararsızım.
mehmet1846
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 11.7.2011 / 23:23

Birhan bey,vallahi ben uçuşa gittiğimizde ,model uçurduğumuzdaki heyecanı daha çok seviyorum...:) Modelcilik tartışmaları uzuyor da uzuyor,sonuç çıkmıyor...Model uçurduğumuzda zaten model bize herşeyi söylüyor...Yanlış yaptıklarımızı da ,doğru olanları da...Düzgün ve kuralına göre yapılan her model öyle veya böyle uçuyor,en azından bizim modellerimizde hep böyle oldu...Bu da bana yetiyor...Bir de devamlı uçuşa gidebilsek daha iyi olacak ama vakit....:)

Mehmet ARCASOY
SAM Chapter 1090 TURKEY

birhan
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 12.7.2011 / 03:12

Doğrudur, benim anlatmak istediğim şu,
Hazerfen'e öğrencileri götürdük. Uçuş kısmı aynı anlattığınız gibi. Sonra yağmur başladı lokale kapandık. Ama kapanmaktanda keyif aldık çünkü ortam hem modelci hem havacı doluydu. O gün bir saniyenin boşa gittiğini düşünmüyorum. Mesele bu. Modelcilik karakterin bir parçası olunca, hobinin disiplinine sahip olunca, duruş, düşünce, dünya görüşü, hal tavır farklı oluyor. Uçuş olmasada.

Tabiiki uçmak ayrı keyif! Keşke daha sık yapabilsek.

Go To Top