Giriş yapılmadı [Giriş ]
Go To Bottom

Printable Version  
Yazan: Konu: KARGO UÇAĞI
myssba
Junior Member
**

Gönderiler: 52
Kayıtlı: 16.1.2011
Lokasyon: Fethiye-Muğla
Member Is Offline

[*] posted on 21.4.2011 / 09:58
KARGO UÇAÐI

Umarım konuyu doğru başlık altında açıyorum.
Model ölçekli de değil, tam anlamıyla süzlücü de değil. Ama iyi süzülüyor.:lol:
Yanlış yerdeyse moderasyona bir zahmet dogru yere alınsın.

Bir dönem 3 tane C160 Transall yaptım. İlk iki tanesi 100 cm. kadar kanat boyları vardı. Tam ölçekli degillerdi. Sonuncusu biraz daha ölçekliydi ve kanat boyu 175 cm. kadardı. Modellerin hepside foam esaslı yapılmıştı.

Daha sonra biraz kolaycılığa kaçıp bir kaç tane twin motorlu kapron kargo uçağı yaptım. Konusu rcgroups ta var.
Son bir tanesine başladım. Bu daha öncekiler gibi paraşütcü ataçak ve tüm seyir fenerleri de olacak ve dolayısıyla gece uçuşu da yapabilecek.
Modelin kanat boyu; bir tabaka kapronun boyu kadar 124 cm.
Gövde: 96 cm. ve 15x15 cm en ve yükseklikte.
Motor: 2 ad. 2730-1300 kv turnigy mini motor
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=...
Esce : 2 ad. 20A
Pervane: 2 ad. 8x4
Pil: 1 adet 1500 mAh 11.1 volt
Kanat kısmen altı konkav bir kanat. Sadece hucum kenarından itibaren 1/3 kısımının altını kapatıyorum. Kapalı kısımlardan elektrik kabloları vs. geciyor.

Önceden aynı konfigirasyonla yaptıklarımdan biri.

Bu da yeni versiyonu

Önceki versiyona zıt kanat gövde renkli sonuncu model.

PIC_0015.JPG - 38kB PIC_0016.JPG - 34kB PIC_0017.JPG - 42kB PIC_0018.JPG - 45kB PIC_0020.JPG - 36kB

Mehmet Yüce Sarıkaya
Marmaris-Muğla ݞubat 1953
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
birhan
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 120
Kayıtlı: 1.1.2011
Member Is Offline

[*] posted on 22.4.2011 / 22:34

Güzel çalışma ama kaba bir uçak.
Benim halen içimde kalmış bir Catalina projem var, çizimlerini bir ara bitirebilirsem....
Birde depron vakumlama üzerine çalışmam var ki olursa yuvarlak hatlı uçak yapmak çok kolay olacak.

Bu arada resimleri image shack gibi sinir bir yere koymak yerine çoklu eklenti seçeneğini kullanabilirsiniz. Bazı resimler görüntülenmiyor. Image shack izin vermemiş.
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 23.4.2011 / 15:38

Birhan bey, hakılısınız kaba bir uçak. Ancak üzerinde oyananabilirliği güzel. Bir kaç mini kamera (kabin içi kapağa bakan- dışarda sağa sola geriye) takarak keyfi çıkarılan bir model. Birde yukardan üç beş tane mini paraşütcü atmak ta keyifli oluyor.
Katalina benimde kafamda olan bir proje ancak hayata geçiremedik bir türlü. Siz başlarsanız belki peşinizden gelirim.:)
Resim konusunda yazdıklarınızı dikkate alıp yapabilirmiyim inceleyeyim.
Kapron vakumlama konusunda da, çalışmalara başlamanız harika olur.
Kolay gelsin.

Mehmet Yüce Sarıkaya
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
birhan
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 24.4.2011 / 01:01

Kaba derken kastettiğim depron modellerdeki köşeli yapıydı. Malzemenin doğası ve inşaa yöntemi elbetteki esneklik sağlıyor ama estetiği bozuyor.
Açıkçası pekte kafama taktığım bir konu değildi ama artık yaştanmıdır zaman darlığındanmı bilemiyorum, estetik öne çıkmaya başladı. Az ama daha şık modeller yapmak ister oldum. Vakum konusuda bu yüzden gündeme geldi. Köpük bazlı malzemeleri çok uzun süredir kullanıyorum. Kolay kolayda vazgeçmeyeceğim muhtemelen. Þimdi köşeli hatları bırakıp yuvarlak hatlı depron model yapma çabası içindeyim. O karikatür uçaklarında bu işte payı yok değil! :D

Vakum yönteminin bir güzel yanıda kalıp bozulmadığı sürece tekrarlayabilmeniz. Olurda Catalinayı yapabilirsem bir takım gövdeniz hazır. :D

Paraşütlü videonuzu izlemiştim. Bir ara kumandalı paraglider denemiştim. Paraşütçülerede kumanda düşündünüzmü?
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 24.4.2011 / 09:11

Tamamen katılıyorum.
Balsaya verilebilecek biçim detaylı ve kalıcı olabiliyor.
Depron tarzı malzemeye olmuyor. Strafora ise verilen emeğe yazık oluyor. En ufak bir darbede bir yonga atınca herşey altüst oluyor.
Kalıplama yöntemini basite indirgemek için straforu kullanmak modeli strafor esaslı malzemeden yapmaktan daha makul.:)
Þöyleki; Maket bıçağı ve zımpara ile straforu biçimlendirmek bana pek zor gelmiyor (başka bir uğraşımda heykel ) strafordan model üretildikten sonra slikonla kalıp alınıp daha sonra o silikon kalıptan yararlanarak, vakumlamada kullanacağımız ısıya dayanıklı alçı modeli üretebiliriz.
Ve alçı modeli kulanarak depronu şekillendirmek daha kolay olur gibi. Benim açımdan işin zor yanı, kullanılacak malzmenin ısıdan zarar görmeden işlenebilir ısısını tesbit etmek.
Kargo uçağından atılıp daha sonra r/c ile uçurulacak bir paraşütcü düşüncem hep vardı ve hala da var... O paraşütü kontrol edecek bir pilot henüz çevremde yok. Üstelik ''Babadağı'' denen yerdeyim. Ölüdeniz (Gökcekız) plajına kış dönemi çok gidip model uçurdum.:)

Mehmet Yüce Sarıkaya
birhan
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 24.4.2011 / 22:01

Pataşüt atma sistemi nasıl çalışıyor?
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 24.4.2011 / 23:03

Quote: Originally posted by birhan  
Pataşüt atma sistemi nasıl çalışıyor?

Kargo kapagının çalışması daha önce yaptıklarımdan birinin videosunda var. Açılı olarak göve içine konumlandırılmış 2.5 lt. kola şişesi içindeki (şemadaki kırmızı X ler) paraşütcüler kapak açılınca kayarak dışarı düşüyorlar.
Kola şişesi hem açılı hemde agzı kapaga göre kesilnce paraşütcülerin de bir yerlere takılması sorunu olmuyor.

http://www.youtube.com/watch?v=e92CpUGZruc

Mehmet Yüce Sarıkaya
ta1dr
Junior Member
**

Vesikalık

Gönderiler: 24
Kayıtlı: 1.1.1970
Lokasyon: IST
Member Is Offline

Mood: Sanal Pilot

[*] posted on 26.4.2011 / 11:27

cessna skyvan a benziyor benimde bir kargo uçagı projem vardı strafordam gövdeyi kesdim kanadı kesdim birleştirdim motorları taldım ama ufaklık olunca birde üzerine ev taşıma işi kotrolden cıkınca sadece kanadı kurtardım.

kolay gelsim merakla ilk paraşüt cünün atlayış video sunu bekliyorum :)

Birhan bey
katalina benimde rüyamdı bir aralar tower da vardı almaya kalkdım UPS masrafı cok tuttu onuda sineye cekdim fakat o dönemler (halende varmı bilemiyorum) UPS konşimento parası ugruna süründürüyordu ve öyle kaldı sizede kolay gelsin.

Ahmet UCAN
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 26.4.2011 / 13:00

Quote: Originally posted by ta1dr  
cessna skyvan a benziyor benimde bir kargo uçagı projem vardı strafordam gövdeyi kesdim kanadı kesdim birleştirdim motorları taldım ama ufaklık olunca birde üzerine ev taşıma işi kotrolden cıkınca sadece kanadı kurtardım.

kolay gelsim merakla ilk paraşüt cünün atlayış video sunu bekliyorum :)

Birhan bey
katalina benimde rüyamdı bir aralar tower da vardı almaya kalkdım UPS masrafı cok tuttu onuda sineye cekdim fakat o dönemler (halende varmı bilemiyorum) UPS konşimento parası ugruna süründürüyordu ve öyle kaldı sizede kolay gelsin.

Ahmet bey, teşekkür ederim.
Bir ara bundan yaptıklarımdan bir tanesinden acemi paraşütcüler atmıştım. Bu modelinkileri daha profesyonel olarak yetiştiriyorum. :lol:
Birhan bey'in de dediği gibi belki rc paraşüt bile ekleriz inşallah.
Öncekinden bir görüntü.
http://www.youtube.com/watch?v=7En9vHh45fk

Kolay gelsin.

Mehmet Yüce Sarıkaya
birhan
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 26.4.2011 / 22:07

Gerçekten güzel süzülüyor ama kanat oranı düşük, yani eni boyuna göre fazla. Kanat oranı düşük kanatlar iyi tırmanır, süzülüş hızı (alçalma oranı) yüksektir, Kanat oranı yüksek olan kanatlar ise iyi tırmanmaz ama çok uzun süzülür. Bu yüzden planörler ince uzun kanatlıdır.

Bu modelin kanat yapısında bir ilginçlik var. Alt tarafı yaklaşık 3 te 1 ine kadar kapalı, gerisi açık. Kanadın üstü klasik yarım damla, altı ise Kline-Fogleman profiline yakın ve bir kısım düz bir kısım iç bükey melez bir yapısı var.

Dihedral olmadığı halde fazla eleron düzeltmesi gerektirmeden dengeli uçuyor gibi görünüyor.

Bu durumda temel uçuş kurallarını zorluyor. Bu kanadı neye göre yaptınız? Sizemi ait yoksa daha önce denenmiş bir tasarımmı?

Bu tip kanatla bir planör denemek istiyorum.
WMWMWM
En ilginç Aletler!
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 27.4.2011 / 10:55

Quote: Originally posted by birhan  
Gerçekten güzel süzülüyor ama kanat oranı düşük, yani eni boyuna göre fazla. Kanat oranı düşük kanatlar iyi tırmanır, süzülüş hızı (alçalma oranı) yüksektir, Kanat oranı yüksek olan kanatlar ise iyi tırmanmaz ama çok uzun süzülür. Bu yüzden planörler ince uzun kanatlıdır.

Bu modelin kanat yapısında bir ilginçlik var. Alt tarafı yaklaşık 3 te 1 ine kadar kapalı, gerisi açık. Kanadın üstü klasik yarım damla, altı ise Kline-Fogleman profiline yakın ve bir kısım düz bir kısım iç bükey melez bir yapısı var.

Dihedral olmadığı halde fazla eleron düzeltmesi gerektirmeden dengeli uçuyor gibi görünüyor.

Bu durumda temel uçuş kurallarını zorluyor. Bu kanadı neye göre yaptınız? Sizemi ait yoksa daha önce denenmiş bir tasarımmı?

Bu tip kanatla bir planör denemek istiyorum.

Kanat oranı modelin ''multi purpose'' olarak adlandırılması ile ilgili sanıyorum. Model rcgroups.com da hayli fazla üyenin yaptığı popüler bir model.
Kargo uçağı gibi davranışının yanında akrabosi yapacak kadar da spor uçuşu olan bir model. Belkı tasarlarken kanat oranlarını bu nedenle öyle tasarlamışlardır. Fakat amaca hizmette iyi sayılırlar.
Modelin kanat altı tamamen boş ve içbükey, yada clark-y olarak kapronla kutu kanat tarzı imal edilmiş oluyordu.
Kabloları ve destek çıtasını saklamak anlamına hucum kenarından itibaren 1/3 nü ben kapattıydım. Zararını da görmedim.:)
Evet haklısınız, bir planör kadar iyi süzülmese de güzel süzülüyor. Hafif rüzgarda ''herrier landing'' iniş yapabiliyor.
İlgili sitede planları var. Ben plandan çalışmadım. Bazı yerleri ihtiyaca göre düzenledim.
Hatta rcgrups'ta modellerden birini eklemiştim de.:)
Orijinalinin linkini ekliyorum.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1124466ir
Konuya devam edeçeğim modelde kullandığım motorlardan biri zarar görmüş yeniden sarmıştım. Ancak farklı telle sarıp daha yüksek devirli yapmıştım. Yeni motor kargodan geldi eklemelere devam edeceğim.
Ön tekerlek sistemi basit bir yay ve servo ile yerdeki davranışları daha bir scale yapar sanırım...:)

PIC_0034.JPG - 80kB PIC_0035.JPG - 61kB PIC_0037.JPG - 92kB

Selam ve sevgiler.

Mehmet Yüce Sarıkaya
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 1.5.2011 / 10:38

30 Nis. Cmt. modelin ilk test uçuşu yapıldı.
Full uçuş ağırlığı (130 gr. 1500 mAh 3Cell pil dahil)1000 gr. oldu
Satıcı firmasının 250-470 gr thrust verdiğini belirttiği motorlar
Bendeki testlerde ikisi 700 gr. üretebildi.(8x6 SF ve 1500 3CELL pil)
Normalde yetersiz kaldı görünsede, scale uçuş verebildiklerini sanıyorum.
Bu uçuşta SF 8X6 ile tırmanma yetersız geldi. 8X3.8 TP pervanelerle bu gün test edilecek yeterli perfonmansı vermez ise SF 7x5 de denenecek.
-Model güçlü sayılabilecek rüzgara karşı fena değildi. Süzülme çizgisi umduğum kadar iyi olmadı. İrtifa kaybı fazlacana.
-Ön tekerlek servosu çok hassas olmuş, gaz verme anında pist çizgisi bozuluyor. Servo hassasiyeti azaltılacak.
-Modele takılacak kamera sünger desteklenecek (titreşimlerin olumsuzluğunu azaltmak için)
-Farklı pervane kombinasyonlarında yeterli keyifi vermekten uzak kalırsa FC 22-28 motorları takmak zorunda kalabilirim.
Beğeni ve eleştirilerinize sunlur.:)

http://www.metacafe.com/watch/6332683/first_test_flight_cargo_plane...

Mehmet Yüce Sarıkaya
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 7.5.2011 / 23:39

Bu gün (7 Mayıs 2011) kargo uçağına takılı hobbyking bir kamera
İle acemi ayarları ile bir süre çekim yaptım.
Acemice çekimlerin linkleri.:)
http://www.youtube.com/watch?v=JssWTw0t3Xk

http://www.youtube.com/watch?v=kXxPcKYwGmg

Mehmet Yüce Sarıkaya
birhan
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 8.5.2011 / 00:06

Bende anahtarlık kamerayı aldım, vibrasyon sorununu çözer çözmez deneyeceğim, görüntü sizinkiyle aynı kalitede ve bence verdiği sonuç fiyatına göre çok iyi.
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 8.5.2011 / 22:17

Haklısınız, fiat perfonmans anlamına güzel ürünler.
Vibrasyon konusunda; sünger destek, yada lastik trapez gibi öneriler var ama pek te keyif vermiyorlar.
O yüzden ben yeteri irtifayı alınca motor/motorları kapatıp net görüntü almayı tercih ediyorum.
Son videosu::)

http://www.youtube.com/watch?v=tUPDNSFfYEQ

Mehmet Yüce Sarıkaya
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 14.5.2011 / 11:23

Kargo uçağı son bir haftadır hemen hemen hergün bir kaç sorti uçuş yaptı, Paraşütcü attı ve show yaptı.:)
13 mayıs uçuşlarından biri. Beğeni ve eleştirilerinize sunulur.

http://www.youtube.com/watch?v=ZQZAjniXbUc

Mehmet Yüce Sarıkaya
ta1dr
Junior Member
**

Vesikalık

Gönderiler: 24
Kayıtlı: 1.1.1970
Lokasyon: IST
Member Is Offline

Mood: Sanal Pilot

[*] posted on 14.5.2011 / 20:25

süper..
Mehmet bey;
paraşütleri tekrar toplayabiliyormusunuz ? zaiat oluyormu ;)
agaca takılma veya rüzgar ile sürüklenme v.b.

Ahmet UCAN
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 15.5.2011 / 13:42

Quote: Originally posted by ta1dr  
süper..
Mehmet bey;
paraşütleri tekrar toplayabiliyormusunuz ? zaiat oluyormu ;)
agaca takılma veya rüzgar ile sürüklenme v.b.

Teşekkürler Ahmet bey.
Maalesef son uçuşlarda 2 şer tane olmak üzere iki sortide 4 paraşütcü kaybettim.:)
Rüzgar nedenli alakasız yerlere ve uzaklıklara sürüklendiler.
Kipadan satın alınmış plastik paraşütcülerdi.( tanesi 2.10 tl)
Paraşütlerini ben geliştirmiş biraz büyütmüştüm.

http://www.youtube.com/watch?v=Gad-c5pVuzk&feature=related

Mehmet Yüce Sarıkaya
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 16.5.2011 / 09:35

Kargo uçağı ''Uysal kaz'' pazar günü akşamüstü, festivalin son günü seyir fenerlerini yakarak uçuş yaptı. Gökyüzü çok güzeldi.:)

http://www.youtube.com/watch?v=fOJ4cWQk7uA

Mehmet Yüce Sarıkaya

Go To Top