Giriş yapılmadı [Giriş ]
Go To Bottom

Printable Version  
Yazan: Konu: Fanlı minik F-22
myssba
Junior Member
**

Gönderiler: 52
Kayıtlı: 16.1.2011
Lokasyon: Fethiye-Muğla
Member Is Offline

[*] posted on 16.4.2011 / 21:51
Fanlı minik F-22

5 Yıl kadar önce modelci.net'te abuk subuk sorular sorup, deneyimli arkadaşların sabırlarını zorlayarak, 40 yıl ara verdiğim modelciliğe brushless sistemlerle yeniden başlamıştım. Temelde modelci.net'in ustalarının emekleri ile edindiğim bilgilerle bu sürede biraz ilerleme kaydetmeye çalıştım... Bu arada en önemlisi pilotajı bir yere getirebilme gayreti idi. Ne kadar çok model yaparsan yap. Pilotaj kötülüğü yüzünden uçmayan modeller bir işe yaramıyor. :)
200'ü aşkın çöpe atılmış (strafor esaslı malzemenin güzel yanı) modeli geride bırakırken (modellerin çoğun başarılı olup uçtu :)) en son denemem elektrik fanlı küçük modelin bir iki resmini ekliyorum ve hazır olunca ekleyeceğim kısa test uçuşunu ile beğeni ve eleştrilerinize sunuyorum.
Umarım tarzım olan strafor esaslı elektrikli modellerde keyifli paylaşımlarımız olur.
Sevgi ve saygılar.

Model:
-60 cm kanat genişliği.
-400 gr. çeker diye hobbykin.com da pazarlanan ucuz 12 dolarlık fan-motor.
-2 adet 5 gr. servo.
-1 mixer
-35A esc
-1000 mAh 3S pil
Ve 5 mm. yerli beyaz kaprondan yapıldı inşasında uhupor kullandım.
Toplam uçuş ağırlığı 340 gr. bitti.

Mehmet Yüce Sarıkaya
Marmaris-Muğla ݞubat 1953
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 17.4.2011 / 12:24

Ve ufaklığın kısa test uçuşu.

http://www.youtube.com/watch?v=AIP3GNmb9cY

Bu da 32 inc versiyonu.

http://www.youtube.com/watch?v=OA-zYDaU86U

Mehmet Yüce Sarıkaya
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
birhan
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 120
Kayıtlı: 1.1.2011
Member Is Offline

[*] posted on 17.4.2011 / 13:19

Hobby King in malzemesi iş görmüşe benziyor! :D

Bazı firmalar çok eleştirilselerde bence fiyatlarının karşılığını veriyorlar.
Uzun zamandır Phantom yapmayı düşünüyordum, bu fan muhtemelen uygun.

Videolarda model çok küçük kaldığı için tam anlayamadım ama hızlandığında pek stabil değil sanki.

Maalesef kepron adını deprona benzetmiş ama malzemesi benzemiyor.
Kepron kullanacaksanız alırken seçmeye çalışın. Bazen göze çarpacak kadar dalgalı olduğunu farkedeceksiniz. Tamamen düz görünenlerde bile bir dalgalanma var. Muhtemelen bu malzeme daha büyük köpük bloklarından ince dilimlenerek yapılıyor. Mavi ve pembe straphor dan 3 ve 5 mm dilimlediğimde çıkan levhalarda da aynı sorun oluyordu, bu dalgalanma modelde dengesizliğe sebep oluyor, sanki aynı sorun sizin jettede var gibi geldi ama dediğim gibi video da çok küçük görünüyor sadece kalkıştan sonra düz uçuşa geçerken gördüğüm sarsıntıdan yola çıkarak söylüyorum.
Bunun dışında, pantolonu gösteren ütüsü, modeli gösteren dekoru. Model kontrast bir trimle çok şık olur diye düşünüyorum.

5 değilde 3mm kullanılabilirmi? Çok mu zayıf olur? Bu boyda 5mm fazla gibi.
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 17.4.2011 / 15:37

Birhan bey, son iki üç yılda hobbyking'inde kendi içinde fiatları düştü, 3 yıl önce 69 dolara aldığım şarjer şu an 25 dolar civarında. Sitenin kendi bünyesinde farklı kalite ve fiatta malzemler var.
Kullandığım en ucuz motorlu fanın linki bu:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=...

Videolarda model küçük kalıyor haklısınız. Kamera basit bir fotğraf makinesi ne yazıkki.:)
Kapron dediğim de depronun yerli versiyonlarının hepsini kastediyorum.
Kendi aralarında dediğiniz gibi çeşitleri var. Kimi çamur gibi maket bıçağı ile keserken bile yonga kalıyor. Kimi yeterli sertlikte olmuyor. Bazıları da çok gevrek ve kırılgan oluyor.
Bu modellerde kullandığım fena değildi. Dalgalanma yok.
Modeller ilk test uçuşlarını yaptılardı. Rüzgar çoktu ve endişe ile yekelerden aileron-elevatör (mixli) atımlarını biraz fazla vermiştim komutlara çok tepki veriyorlardı.
Fanlı küçük modelin motor stop ettiğinde bir eğitim modeli gibi süzülmesi çok hoştu.:)
Dediğiniz gibi 24 inc model için 3 mm. daha iyi olur, ancak karbon çubuk takviyesi daha fazla kısımda kullanılmalı diye düşünüyorum.
Twin fanlı olarak proje var kafamda. Forum olarak birlikte oluşturabiliriz umuyorum.

Mehmet Yüce Sarıkaya
rudder
Super Moderator

Gönderiler: 160
Lokasyon: Laleli / İSTANBUL
Member Is Offline

Mood: iyi :)

[*] posted on 17.4.2011 / 17:57

F-22 uzun zamandır benim de ilgimi çekiyor.Sizin uçuşlarınıza ait videolarda da olduğu gibi nette gördüğüm hemen hemen tüm uçuş görüntülerinde enteresan şekilde dengeli.İnsanı yapsam mı diye düşünmeye sevkediyor.
Fakat (becerebilirsem) linkteki terbiyesize daha fazla merak saldım. Solo Türk F-16 görüntüleri de iyice hevesimi pekiştirdi.Bakalım :)
http://www.youtube.com/user/ey0927399#p/u/1/WKJn_TeXJmc

Ahmet KAYA / 1965
İyi insanlarla arkadaş ol
Kotülerden uzak yerlere kaç
İç zehir verse de bir âkil
Cahilin şerbetini yerlere saç
Ömer HAYYAM
Kullanıcı profiline bak Kullanıcı WEB sayfasına git Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
birhan
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 17.4.2011 / 19:17

Benim dikkatimi çekende o süzülüşe karşılık hızlanırken dalgalanması olmuştu.

Çift fan konusunda hiç tecrübem yok, motorlar fırçasız olunca ESC ler ayrı olmak zorunda, senkron sorun olurmu bilemiyorum. Ama denemeden bilemeyiz, demekki denemek lazım!

O linkteki terbiyesizin adı üstünde terbiyesiz o! :D
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 17.4.2011 / 21:47

Ahmet bey, foam esaslı hayli model yaptım.
Uçuşunda en rahat ettiğim modellerden biri bu F-22 diyebilirim. Yapımı da çok basit saylabilir.
''Terbiyesiz'' de gerçekten çokk sevimli. Bende palanlamaya aldım.:)

Birhan bey, çift (twin) motorlu kargo modelleri yapıp uçurdum. Fırçasız motorlar (fanlar da) aynı model marka ise kullanılan esc de aynı şekilde aynı marka ve değerdeyse herhangi bir senkron sorunu olmuyor.
En çok radyonuz ile aynı anda ikisinin birden setup ayarlarını yaparsanız hiç problem olmuyor.

Mehmet Yüce Sarıkaya
rudder
Super Moderator

Member Is Offline

[*] posted on 18.4.2011 / 20:55

Yüce Bey,
Terbiyesiz konusunda hemfikir olmamıza memnun oldum. Halihazırda onunla da uğraşıyorum.Sergilemeye değecek aşamaya kadar gelebilirsem ya da siz daha önce konuyla ilgili başlık açarsanız yardımlaşarak tamamlayabiliriz ( umarım :) ).

Ahmet KAYA / 1965
Ömer HAYYAM
Kullanıcı profiline bak Kullanıcı WEB sayfasına git Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 19.4.2011 / 09:14

Ahmet bey, ''terbiyesiz'' adlı modeli siz benden önce keşfetmşsiniz ve belli bir birikiminiz olmuş.:)
Youtube'de ancak yapımcısının model ve benzerleri ile ilgili videolarına ulaşabildim.
Bu arada araştırmaya da devam edeceğim. Siz buyrun konuyu açın. Birlikte birşeyler çıkarmaya çalışalım.

Mehmet Yüce Sarıkaya
rudder
Super Moderator

Member Is Offline

[*] posted on 20.4.2011 / 18:04

Modelcinin RC groups'taki konu başlığı ve kendi bloguna ait linkleri vereyim.Belki yardımcı olabilir.Özellikle blog ilginizi çekecektir, vereceğim rahatsızlık için özür diliyorum. :blush:
RC groups

Blog

Ahmet KAYA / 1965
Ömer HAYYAM
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 20.4.2011 / 21:32

Teşekkürler...:)
Youtube yoluyla blog una erişmiştim ama rcrgoups taki konuyu bilmiyordum. Makbule geçti.:)
Mesajınızın ''vereceğim rahatsızlık için özür diliyorum'' kısmını anlayamadım.

Mehmet Yüce Sarıkaya
rudder
Super Moderator

Member Is Offline

[*] posted on 21.4.2011 / 02:05

Linklerde beğenip yapmak isteyeceğiniz çok model olacağını düşündüm fakat aksi gibi pek kolay yapılabilir şeyler değil.Sanırım üzerlerinde epey bir çalışmanız gerekecek. :)

Ahmet KAYA / 1965
Ömer HAYYAM
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 21.4.2011 / 09:28

Hayli ilginç ve sevimli modelleri varmış. Depron yada kaprona yuvarlak hatları vermekte hayli zorlanacağız eğer yapmaya teşebbüs edersek.:)
Konu olan model prototipti.
Biraz daha gelştirip yenisini yaptım.
Test uçuşuı uygun havayı bekliyor.:)

PIC_0022.JPG - 41kB PIC_0023.JPG - 43kB PIC_0024.JPG - 37kB PIC_0025.JPG - 40kB

Mehmet Yüce Sarıkaya
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 23.4.2011 / 21:52

Yarın hava iyi olursa fanlı yeni modeli test edeceğim Eğer yetiştirebilirsem Ahmet beyin zerkettiği zehirin gazı ile yaptığım ekteki modeli de test edeceğim.:)

PIC_0022.JPG - 34kB PIC_0023.JPG - 27kB PIC_0024.JPG - 38kB PIC_0026.JPG - 37kB PIC_0027.JPG - 34kB

ss.JPG - 37kB

Mehmet Yüce Sarıkaya
rudder
Super Moderator

Member Is Offline

[*] posted on 23.4.2011 / 22:26

Maşallah Yüce Bey, bu ne hız!
Biz linkteki modellerden haberdar olalı bir kaç ay olmasına rağmen henüz ortada icraat yok.Sanırım gazın çakmasına rastgeldik.Merakımı mazur görürseniz hava alığı girişini (pembe strafor) nasıl yaptığınızı öğrenmek isterim. Eldemi şekillendirdiniz? Çok muntazam olmuş ellerinize sağlık.
F22 nin uçuşunu da merakla bekliyorum.Buralarda rüzgar tam gaz devam ediyor maalesef.Umarım orada hava uygun olur da sizin uçuşlarınızla gönlümüzü avuturuz.

Ahmet KAYA / 1965
Ömer HAYYAM
mehmet1846
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 601
Lokasyon: istanbul/Haseki
Member Is Offline

Mood: - - - - -

[*] posted on 23.4.2011 / 23:37

Mehmet bey elinize sağlık,çok beğendiğimiz bir modeldi... :)Pervanenin içerde olması bir nevî fan etkisi yapıyor galiba...Uçuşunu merakla bekliyoruz...

Mehmet ARCASOY
SAM Chapter 1090 TURKEY

myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 24.4.2011 / 00:33

Quote: Originally posted by rudder  
Maşallah Yüce Bey, bu ne hız!
Biz linkteki modellerden haberdar olalı bir kaç ay olmasına rağmen henüz ortada icraat yok.Sanırım gazın çakmasına rastgeldik.Merakımı mazur görürseniz hava alığı girişini (pembe strafor) nasıl yaptığınızı öğrenmek isterim. Eldemi şekillendirdiniz? Çok muntazam olmuş ellerinize sağlık.
F22 nin uçuşunu da merakla bekliyorum.Buralarda rüzgar tam gaz devam ediyor maalesef.Umarım orada hava uygun olur da sizin uçuşlarınızla gönlümüzü avuturuz.

Ahmet bey, Biraz maymun iştahlı olmaktan kaynaklanan bir hız diyebiliriz. :) Ayrıca çalışmayan aylak biri için strafor esaslı model yapmak yarım günlük iş.
Moldeci net'den alınmış sağlam temel bilgiler var.:)
Pembe strafor 5 cm. kalınlıkta olandan. Uygun ölçüde 4 mm. kontraplaktan kalıp kestim. 2cm. et kalınlıgının daha sonra kabasını maket bıçağı ile alıp kalın zımpara (180) ile şekillendirdim. Daha ince zımpara ile de son rötüşler yapıldı.
Saat geç olmasına rağmen modeli tam hazır edemedim. Yarın ancak F-22 nin testini yapabileceğim.

Mehmet Yüce Sarıkaya
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 24.4.2011 / 00:36

Quote: Originally posted by mehmet1846  
Mehmet bey elinize sağlık,çok beğendiğimiz bir modeldi... :)Pervanenin içerde olması bir nevî fan etkisi yapıyor galiba...Uçuşunu merakla bekliyoruz...

Mehmet bey, teşekkür ederim.
Beğenmenize sevindim.:)
Pervanenin içerde olması elbet fan etkisi yapyor, ama asıl amaç pervaneyi gizlemek.

Mehmet Yüce Sarıkaya
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 29.4.2011 / 10:09

Fanlı modelin 13. mesajdaki versiyonu pek tat vermedi. CG ayarı batarya en uca kaydırılmasına rağmen tatsız oldu. Modele ağırlık eklemektense yenisini yapmak daha mantıklı geldi.
Bu arada minik pervaneli versiyonu yenilendi ve uçtu.
Modelin çekici yanı: elden kuş gibi havalanıp, tekrar ele konabilmesi..:lol:
Beğeni ve eleştirilerinize sunlur.
Not: Bunun da CG ayarı bozuk ve motor açısı biraz fazla kaçmış, o yüzden az da olsa yunuslama yaptı.
Ayarlar yapılıp daha sonra yeni videosunu eklerim.

http://www.metacafe.com/watch/6327584/f22_raptor_mini_rc_plane/

Mehmet Yüce Sarıkaya
birhan
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 29.4.2011 / 11:03

Kalkışta dengesi yerinde, sonrasında yalpaya başlıyor, denge noktasından çok kontrol yüzeylerinde veya çubuklarında gevşeklik var gibi.

Bu arada youtube müziğinizi iptal etmiş. Arka plan sesini biraz müziğe karıştırırsanız bu otomatik sansürü atlatabilirsiniz! :punk:
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 29.4.2011 / 14:12

Teşekkürler Birhan bey, müzik olayını düzeltmeye çalışayım.
Gevşeklikten ziyada, atımlar biraz fazla. Kısmıştım ama yetmemiş.:)

Not: Video linki değiştirilmiştir.

Mehmet Yüce Sarıkaya
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 1.5.2011 / 10:50

Kargo uçağını test uçuşuna götürürken pervaneli mini F22' de birlikte almıştım. İki pil bitirecek kadar uzun uçtu...
Kısa bir uçuşu ekliyorum.
260 gr. full ağırlıkla sert sayılabilecek rüzgara dirençliydi. Rüzgarın tek etkisi rüzgara karşı ve rüzgarı arkadan aldığı uçuşlardaki belirgin hız farkı idi.:lol: (20 km. kadar bir fark )
http://www.metacafe.com/watch/6332721/short_sorti_of_mini_f_22/

Mehmet Yüce Sarıkaya
myssba
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 4.5.2011 / 16:19

Bu gün rüzgar son günlerdeki gibi yine sertti. Þirine1' in test uçuşuna giderken minik fanlı F22 de birlikte götürüldü.
Kısa uçuş videosu: :)

http://www.youtube.com/watch?v=pjy7viO6CVk

Mehmet Yüce Sarıkaya

Go To Top