Giriş yapılmadı [Giriş ]
Go To Bottom

Printable Version  
Yazan: Konu: Aileronsuz Vintage uçaklar için aileron yerine çare .
Kerim
Junior Member
**

Gönderiler: 10
Kayıtlı: 23.1.2011
Lokasyon: Beşiktaşl-İSTANBUL
Member Is Offline

[*] posted on 23.8.2014 / 12:15
Aileronsuz Vintage uçaklar için aileron yerine çare .

Değerli model dostları,
Uzun bir aradan sonra merhaba. Biliyorsunuz uzun zaman önce sizlerle de yapım aşamalarını paylaştığım bir BleriotXI modelim vardı.Detaylara http://www.modelci.net/forum_old_older/viewthread.php?tid=5737
adresinden ulaşılabilir.
Modelin aileronsuz olması daima beni tedirgin ettiği için bir türlü uçurma cesareti bulamadım. Ancak bir kaç gün önce izlediğim bir video kesinlikle zihnimde bambaşka bir kapı açtı. Bu detaydan haberdar olmamak benim bilgisizliğim olabilir. Sizlerin içinde mutlaka bilgisi olanlar vardır.
İzlediğinizde sizin de şahit olacağınız gibi aileronsuz bir uçağın bu denli stabil bir uçuş yeteneğine sahip olması ve akrobasi yapacak kadar kıvrak olması çok hoşuma gitti.

Videoya http://www.youtube.com/watch?v=J7z7bhgAp60&feature=em-subs_dige... adresinden ulaşabilirsiniz.

Kanatlara bu yeteneği kazandıran mekanizmaya ait teknik resim , plan yada fotoğraf arayışı içerisindeyim.
Bilgisi olanlardan yardım almayı umuyorum.

Saygılarımla.

M.Kerim BAYRI
26.Haziran.1959
Kullanıcı profiline bak Kullanıcının tüm gönderilerine bak
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Gönderiler: 63
Kayıtlı: 1.1.2011
Lokasyon: İstanbul(İkitelli-GOP)
Member Is Offline

Mood: sÖylesem tesir etmez, sussam gÖnül razı değil

[*] posted on 24.8.2014 / 19:02

Kerim bey merhaba

Bleriot yapımında kullandığınız planda bu kumanda sistemini çok net olarak belirtmemiş olmakla birlikte aslında Fokker ile aynı şekilde çalışan sisteme sahip.

Gövde üstündeki kolonda kanat üstü gergileri için bir makara var. Aynı tarzda bir makara da gövde altındaki kolonda mevcut. Alt kolondaki teller makara üzerinden gövde içindeki kumandaya (modelde servoya) bağlı. Üst kanattaki gergiler de makara vasıtasıyla alttaki gerilmeyi destekliyor. Daha fazla detay bulursam paylaşacağım.

1b6f0740.jpg - 36kB COKAV11.JPG - 93kB

Özkan Türker, 1967
Kullanıcı profiline bak Kullanıcı WEB sayfasına git Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 24.8.2014 / 20:06

Xv63441.jpg - 148kB bleriot03.jpg - 69kB 163A.JPG - 15kB

Özkan Türker, 1967
Kullanıcı profiline bak Kullanıcı WEB sayfasına git Kullanıcının tüm gönderilerine bak Bu kullanıcının MSN'i var
Kerim
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 24.8.2014 / 20:15

Özkan bey ,
Mekanizmayı anladım. Uygulama sırasında birazda deneyerek en sağlıklı çalışacak hale getireceğim sanırım.
İlginize çok teşekkür ederim, sağ olun.

M.Kerim BAYRI
26.Haziran.1959
mustang-51
Super Administrator

Vesikalık

Member Is Offline

[*] posted on 24.8.2014 / 20:31

Kanat arka kiriş esnek olacak şekilde imal edilmiş ama nasıl yapıldığını bulamadım. Sinir yapısından dolayı esnemeye toleranslı olabilir.

CAD17KEH.JPG - 43kB

Özkan Türker, 1967
Kerim
Junior Member
**

Member Is Offline

[*] posted on 28.8.2014 / 12:30

Özkan bey fotoğraflarda gördüğümü modele uygulamak için gerekli parçaların imalatına başladım.
Bunlar üst makaralar , altta hareketi kanatlara iletecek mekanizma parçaları vs.
Kanat sparlarını ben ıhlamur ağacından yapmıştım. Balsa olmadığı için sanırım bu harekete direnecektir. En azından öyle ümit ediyorum.
İlginize tekrar teşekkürler.

M.Kerim BAYRI
26.Haziran.1959

Go To Top