Son Ziyaret: Hiç olmadı
Girilmedi [Giriş ]
Sona Git

Yazdırılabilir Sayfa | Katıl | Beğendiklerime ekle   Yeni Konu Gönder Anket:
Yazar: Konu: E-150
Birhan

Vesikalık

Gönderiler: 2791
Lokasyon (Şehir/Semt): İstanbul/Türkiye
Hatta Değil

Mood: az şekerli.....

[*] gönderi 16-1-2014 de 14:42 Alıntıyla Cevapla
E-150

Geçtiğimiz iki hafta sonu bir arkadaşıma kumandalı uçuş öğretmekle geçti.
Doğal olarak başlangıç için PolyClub düşünmüştüm, ancak yaklaşık 5 yıldır rafta duran PolyClub, havada menteşeleri, yerde servo kollarını patlatarak benimle aynı fikirde olmadığını beyan etti..
Üstüne birde iki hücreli LiPo lar sukoyverince eğitime E-150 moto planör ile devam ettik.

İki hücreli LiPo lar şarj tutmadığı için taze bir üç hücreli LiPo ile uçan E-150, aslında yarışma için tasarlamış olduğum halde mükemmel bir eğitim modeli olduğunu kanıtladı.

Güçlü hızlı tırmanış, rüzgar altında bile mükemmel uçuş, üç hücre LiPo sayesinde en zor pozisyonlarda bile neredeyse dimdik tırmanabilmesi ve irtifaya çıkar çıkmaz kendini toplaması beni bile şaşırttı.

2m ye alternatif bir sınıf olarak düşünüp tasarladığım bu model 1,5m, tamamen ahşap kontrüksiyon, kağıt kaplama, 140W fırçasız motor, 2-3 Hücreli lipo batarya ile ucuz ve güvenli bir model.

E-150 Eğitim Uçuşu
Linkten fikir edinebilirsiniz.

Tek batarya (1300mA 3Cell), tek şarj ile toplamda 2 saatten uzun (en uzunu 28dk) uçuş yapıldı, İniş eğitimi için 5-6 kez inildi ve hemen elden atışla kalkıldı, geriye kalan tüm zamanda model havadaydı. Uçuştan dönerken vericinin pilleri neredeyse bitmişti, modelin pili ise anca yarıya inmişti. Hava karardığı için döndük :D

Carl Goldberg in Electra sını baz alarak İstanbul Model için kit olarak tasarladığım bu modelin planlarını ilgilenen olursa burada vermeyi düşünüyorum.

Birhan Taşkıran, 1965
Ben dostlarımı ne kalbimle nede aklımla severim.
Olur ya ...
Kalp durur ...
Akıl unutur ...
Ben dostlarımı ruhumla severim.
O ne durur ne de unutur...
Mevlana
Kullanıcı Profilini Görüntüle E-Posta Kullanıcı Kullanıcının Sayfasına Git Kullanıcının Tüm Gönderilerini İzle ÜDÜ Üye
Yeni Konu Gönder Anket:

Başa Git