Son Ziyaret: Hiç olmadı
Girilmedi [Giriş ]
Sona Git

Yazdırılabilir Sayfa | Katıl | Beğendiklerime ekle  
Yazar: Konu: Ufak freze mengenesi-Saat projesi makineleri
mehmet1846

Vesikalık

Gönderiler: 2020
Lokasyon (Şehir/Semt): istanbul/Haseki
Hatta Değil

Mood: - - - - -

[*] gönderi 30-6-2010 de 21:37
Ufak freze mengenesi-Saat projesi makineleri

Saat yapımı ve model motoru yapımında kullanacağım ufak frezeme bugün bir mengene aldım...Proxxon'un 24255 numaralı mengenesi. Ancak mengenenin sıkma kolu yok. Alyen başlı bir vida yapmışlar,hoşuma gitmedi...

mehmet1846 has attached this image:
IMG_3551.JPG - 342.97kb

Mehmet ARCASOY 1972

Leş, bize göre rezildir ama,
domuza, köpeğe şekerdir,helvadır.
Mevlana Celaleddin-î Rumi
Kullanıcı Profilini Görüntüle Kullanıcının Tüm Gönderilerini İzle ÜDÜ Üye
mehmet1846

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 30-6-2010 de 21:40

Ben de tornada bir tutamak yaptım,üstüne de knurling yaptım...120 derece açıda 3 adet M4 set screw ile alyen vidanın kafasının üstüne geçirdim ve sıktım, çok kullanışlı oldu...Daha evvel kullandığım mengene sinüs mengene idi...

IMG_3534.JPG - 201.64kb

Mehmet ARCASOY 1972

mehmet1846

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 30-6-2010 de 21:41

Diğer resim...

IMG_3549.JPG - 257.89kb

Mehmet ARCASOY 1972

mehmet1846

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 30-6-2010 de 21:43

Frezenin Z ekseninin hassas ilerleme kolunu da taktım...Bunu evvelce kullanmıyordum ama şimdi kullanacağım...

IMG_3537.JPG - 209.91kb

Mehmet ARCASOY 1972

mehmet1846

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 30-6-2010 de 21:45

Çok kullanışlı oldu...Sinüs mengene çok büyük geliyordu,bu tam boyda...Divizörü bekliyorum...Sherline 4" olanı...Gelince saat işine başlayacağım...

IMG_3544.JPG - 274.75kb

Mehmet ARCASOY 1972

Birhan

Vesikalık

Gönderiler: 2791
Lokasyon (Şehir/Semt): İstanbul/Türkiye
Hatta Değil

Mood: az şekerli.....

[*] gönderi 1-7-2010 de 00:09

Elinize sağlık. knurling nasıl yapılır? Torna tesviye de eğe ile elde yapardık ama böyle düzgün olmazdı elbet...

Birhan Taşkıran, 1965
Ben dostlarımı ne kalbimle nede aklımla severim.
Olur ya ...
Kalp durur ...
Akıl unutur ...
Ben dostlarımı ruhumla severim.
O ne durur ne de unutur...
Mevlana
Kullanıcı Profilini Görüntüle E-Posta Kullanıcı Kullanıcının Sayfasına Git Kullanıcının Tüm Gönderilerini İzle ÜDÜ Üye
mehmet1846

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 1-7-2010 de 00:29

Efendim, knurling tool denen bir alet var ve ucunda HSS (High speed steel) bir tekerlek var. Parçayı,iki punto arasına alıp,tornaya bağlıyorsunuz. Bu knurling tool u da torna kalemi yerine takıyorsunuz. Kaleme ,parça eksenine dik ve yavaş yavaş parçaya baskı yaptırıp tornayı en düşük devirde çalıştırıyorsunuz,üstündeki deseni parçaya geçiriyor....

IMG_3413.JPG - 203.73kb

Mehmet ARCASOY 1972

mehmet1846

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 28-7-2010 de 23:06

Saat yapımında kullanacağım mini torna aynaları bugün elime geçti...3" çapta Röhm firmasının yapımı aynalar...Biri bağımsız dört çeneli,diğeri 3 çeneli...Bunların takılacağı indeksörün resmini hazır olunca koyacağım...

IMG_3599.JPG - 231.47kb

Mehmet ARCASOY 1972

mehmet1846

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 28-7-2010 de 23:07

Aynaların bağlantı detayları...

IMG_3600.JPG - 156.93kb

Mehmet ARCASOY 1972

mehmet1846

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 28-7-2010 de 23:10

Uzun süredir atölyeye girecek vakit olmadı...İşler hafifleyince bir çalışma yapacağım...Herhalde bir,iki ay sürecek...

Yarım bekleyen çok proje var , bir ucundan başlamak niyetim var...Burada anlatabilmek için önceden kurgulanıp fotoğraflanması lâzım,bu bile epeyce vakit alıyor...Böyle olmayınca da faydası olmuyor...

Mehmet ARCASOY 1972

mehmet1846

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 11-8-2010 de 23:33

Sıcak ve yoğun iş temposunda atölyeye girmek imkânsız hale geldi... Atölye 39 derece,klima takma imkânı yok... Ben de bazı ufak aletleri atölyeden eve çıkardım...Bir köşede ufak bir tezgâh kurup çalışmak niyetim var...En azından saat ve mekanik ufak çaplı çalışmalarıma yetecek...Henüz tam konuşlanamadım ,derme çatma bir masa kurdum ,takım masası gelene kadar idare...:)

IMG_3648.JPG - 215kb

Mehmet ARCASOY 1972

mehmet1846

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 11-8-2010 de 23:37

Ufak tornayı da eve çıkardım...Biraz bakım da yaptım, kızak ayarları da tamamlandı...Bu benim emektardır,çok hassastır, kendi üç çeneli aynasıyla 0.015mm. salgı veriyor...Pens takarsam 0.005mm. ye düşüyor...Bununla mikroskop altında çok ufak parçaları bile yapmak mümkün...

IMG_3649.JPG - 226.07kb

Mehmet ARCASOY 1972

ta1dr
Üye

Vesikalık

Gönderiler: 485
Lokasyon (Şehir/Semt): IST
Hatta Değil

Mood: Sanal Pilot

[*] gönderi 12-8-2010 de 11:03

aynen mehmet bey atölyeye girmek imkansız bende yukaru cıkarmak istemiyoruz zira sonra indirmek zor geliyor :)
yeni eyde XYL ( amator telsiz jargonunda kullanılan kısaltma = hanım demek ) ile öyle anlaştık sıgınakta 12m2 kapalı bana ait yer var orayı atölye yaptım 2 ay camı cercevesi kapalı idi hafif rutubet yapmış bende camı açtım cama aleminyum tel örgü yaptım kedi falan girmesin diye umarım rutubet azalır veya yok olur olmaz ise havalandırma fanı koymayı düşünüyorum ,

yukarda odamda sadece elektronik işler ve PC :)

Ahmet UCAN 1969
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Kullanıcı Profilini Görüntüle E-Posta Kullanıcı Kullanıcının Sayfasına Git Kullanıcının Tüm Gönderilerini İzle ÜDÜ Üye
mehmet1846

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 12-8-2010 de 11:10

Evet haklısınız, bir aşağı bir yukarı taşı bıkkınlık veriyor...Hafif değil meretler...En iyisi büyük bir ev ve merkezi sistem klima tefriş etmek bundan sonra... :)

Mehmet ARCASOY 1972

gumush
Üye

Gönderiler: 188
Lokasyon (Şehir/Semt): Izmir
Hatta Değil

[*] gönderi 15-8-2010 de 20:23

Saat konusunu sabırsızlıkla bekliyorum. Aslında kafamda canlandıramadım bile . Bizim için izlemesi okuması bile çok keyifli olacak.

Atolye konusunda dertler bitmez zaten bitse keyfi azalır ;)

Bende yeni mekanda oldukça cömert bir alan aladım [ bir oda tamamen benim oldu ] özellikle klima konusunu bu sene çok düşündüm ama odaya sığdıracak bir alan bulamadım.

Hikmet Gümüş - 1976
İzmir
Kullanıcı Profilini Görüntüle Kullanıcının Tüm Gönderilerini İzle ÜDÜ Üye Bu kullanıcının MSN i var
ta1dr
Üye

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 16-8-2010 de 17:07

benim gibi tembel adama anca böyle saat yakışır :)

http://alan-parekh.com/projects/multimeter-clock-simpson-260/

elektronik alanada sınır yok güzel tasarımları var örnekler

http://alan-parekh.com/projects/hard-drive-clock/

http://alan-parekh.com/projects/gear-clock/

Ahmet UCAN 1969
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
mehmet1846

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 16-8-2010 de 20:47

Haklısınız,ben 30 senedir atölye tamamdır diyemedim...

Vallahi, ahşap dişliye tamam diyebilirim,çok da çekici uygulamalar yapanlar var ama işin içine elektronik girince ben duruyorum...Halâ klasik zemberekli ve otomatik saat kullanıyorum...Pilli saat hiç şaşmıyor ancak ruhu yok...Zamana tanıklık etmiyor,edemiyor...Ömrü yetmiyor...Bir kurmalı zemberekli veya otomatik saatin yaklaşık ömrü 70 senedir...(Swiss-Eta makine )
Ben eskide kaldım galiba...Ama ben geleneksel yaşamdan çok mutluyum...Gelişen teknolojinin insanoğlu üstündeki tek yansıması işsizlik ve radyo sinyalleri ile dolu bir atmosfer...Ben hitec istemiyorum,radyo sinyallerinin olmadığı bir hava istiyorum...Bundan daha eşcinsel bir dünya istemiyorum... :)

Mehmet ARCASOY 1972

ta1dr
Üye

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 17-8-2010 de 11:25

mehmet bey
eskide kalma diye demiyelimde özlem diyelim hemen aynı kuşakdayız benimde eskiye özlemin artmakda zaman zaman parcaladığım lambalı radyolar aklıma geldikce sanki gecmişe ihanet etmişim gibi gözlerim dolar ben sadece değişik saatlere örnek olsun diye yukardaki linkleri yazdım saat konusunda benim takıntımda farklı olan saatleri severim büyük olacak klasik saatden farklı olacak gibi
ama büyükbaba saati olunca önünde saygı ile eğilirim.Cocukluğumda zemberekli bir saatimiz vardı 3 adet kurma noktası bulunurdu ahşap 40-50 yılları anımsatırdı saat başı piano ( mekanik piano telleri vardı) çalardı kendini antikacı sanan (aslında eskici ) bir akrabamız tarafından el konuldu.Kimbilir kime kaça okuttu tabi biz üstüne bir bardak su içdik.
Topkapıda eski bit pazarında cokca zemberekli saat hurdaları bulunurdu meraklıları onları didik didik ederlerdi.
eskiye özlem deyince aklıma neler geliyor mesala sevensegmet dediğimiz numereki elektornik displayleri tek tek söküp analog eski göstergeler takmak da ayrı bir takıntım
ebaydan saatlerce vintage olanları arar dururum.

ama malesef yazınızda cokda güzel tanımladıgınız gibi dünya artık digital ve wireless doldu evde artık wireless kullanmıyorum.

bundan bir yıl önce eski evde sıgınaga indiğimde evini kiraya veren bir komşumun eşyaları arasında Blaupunk bir radyo saat buldum saat nasıl biliyormusunuz hani sayfalar gibi olurya eski havalimanlarında tarifeleri yazardı işte onlardan ve 50hz senkron motor ile zamanı tutuyordu, hemen aldım toz ve rutubetden kulanılmaz halde idi üç gün özel temizleyiciler ile temizledim yagladım ve çalışır hale getirdim evde modern bir radyo anteni açmadan FM bandında çalışmaz iken bu radyo antensiz FM bandında pırıl pırıl bir ses ile çalışıyordu (radyocu deyimi ile 55 beş-beş) sonra komsumu gördüm ve ona anlattım ne zaman isterseniz geri alabilirsiniz dedim oda boş ver dedi ama sonra aile büyüğü ( sanırım kayınvaldesi) o radyonun manevi bir degeri oldugunu söylemiş ve haber göndermiş bana bende kendisine geri iade ettim

70 yıllar güzeldi güzel anılar ile doluydu özlüyorum

yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum.

sulçi lisan ettim ise af ola

Ahmet UCAN 1969
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
mehmet1846

Vesikalık

Hatta Değil

[*] gönderi 17-8-2010 de 19:05

Estağfurullah, eskiden herşey güzeldi...Tasarımlar sanatsal kaygılar içeriyordu...Şimdi estetikten uzak, tüketilip atılsın diye yapılıyor herşey...Esasında insanlar da öyle...Bir halta yaramaz iki ayaklı yaratık sürüsü çoğu...Radyo dalgaları ile DNA sı bozuk çoğunun,beyni sulanmış...Kanser gibi gereksiz çoğalıyorlar ve tabiatı yok ediyorlar...Tahrip ettiği nesne kadar kıymeleri de yok, olmasalar daha iyi olur...Zaten bu heriflerin çöplüğüne döndü dünya...Bütün bu gayri estetik herşey bu tasarımcı garibesi heriflerden çıkıyor...Dünyada da umumî zevksizleşme ve dejenerasyon var...İnsan hakları dümenleri,özgürlük de bunların kılıfı...Kanun kural tanımayacak, ne isterse yapacak,sıradışı olacak bilmem ne...Yani, Bohem yaşama modası çıktı şimdilerde...Cahil milletin "Bohem" yaşamaktan anladığı bol paralı ,atî ,kuralsız yaşam...Bohem,Fransızca'da "Berduş,derbeder" demektir...Fransa'da çingenelere ,köylülere aşağılama maksadıyla söylenir...Zaten bu herifler yarının olacağına da inanmazlar,günü yaşamak kâfidir...Ama esasında marifet değildir,boktan heriflerdir...

Ben herşeye rağmen son nefesime kadar bildiğim yoldan gideceğim...Teknoloji beni bozuyor, insanlığa faydası olduğuna inanmıyorum, olacağına da...

Topkapı hurdalığı çok önemli bir yerdi hakikaten...Dünyanın kullandığı teknoloji o zamanlarda hemen buraya intikâl etmiyordu...Ancak hurdalarından takip edilebiliyordu ama literatürü takip etmeye yetiyordu...Çok mühim bir yerdi, rant orayı da yaktırmak suretiyle yok etti...Ne diyeyim...

Mehmet ARCASOY 1972

Başa Git