Son Ziyaret: Hiç olmadı
Girilmedi [Giriş ]
Sona Git

Yazdırılabilir Sayfa | Katıl | Beğendiklerime ekle  
Yazar: Konu: Turkce karakterleri kullanmadan yazmak ile ilgili.
gumush
Üye

Gönderiler: 188
Lokasyon (Şehir/Semt): Izmir
Hatta Değil

Mood: - - - - -

[*] gönderi 19-3-2009 de 11:04
Turkce karakterleri kullanmadan yazmak ile ilgili.

"Merhaba ,
hemen hemen 80'li yillardan beri bilgisayar kullaniyorum. Su uzunca bir sure klavyelerinde turkce karakterler olmadigindan bu sekildeki bir yazim tarzina ve klavye dizilimine cok alistim. Bu nedenle su andaki klavyemde de durum ayni.

Ancak modelci.net basta olmak uzere her gecen gun daha fazla yerde bu konuda hassaiyetler oldugunu goruyorum. Aslinda bu cok sevindirici olmasina ragmen benim icin problem olusturuyordu.

Ustelik cok emek harcadigim gunlugumde de turkce yazmak ama turkce karakterleri kullanmamak cok uzucu oluyordu.

Bir sure turkce karakterleri kullanarak yazma denemelerime rahmen basarisiz oldum. Sonuc olarak bende modelci.net'te bir yazi yazacagim zaman eger kisa olacak ise turkce karakterler ile yazmaya gayret ediyor ama uzun olacak ise biligim ve hizli yazdigim sekilde yaziyor sonra uzerinde turkce karakterleri degistirmeye calisiyordum.

Taaki gecen haftaya kadar.

http://www.hlst.sabanciuniv.edu/TL/deascii.html adresinde turkce karakter olmadan yazdiginiz yaziyi basarili bir sekilde turkce karakterli sekle donusturuyor.

Dogrusunun biraz daha caba sarfederek turkce karakterleri ve dilimizi duzgun olarak kullanmaya calismak oldugunu biliyor ve kabul ediyorum. Benim durumumda olanlarin gecis doneminde kullanabilecekleri bu adresi sizlerle paylasmak istedim. "

Simdi yukaridaki metnin cevrilmis halini kiyaslama icin ekliyorum.

""Merhaba ,
hemen hemen 80'li yıllardan beri bilgisayar kullanıyorum. Şu uzunca bir süre klavyelerinde türkçe karakterler olmadığından bu şekildeki bir yazım tarzına ve klavye dizilimine çok alıştım. Bu nedenle şu andaki klavyemde de durum ayni.

Ancak modelci.net başta olmak üzere her geçen gün daha fazla yerde bu konuda hassaiyetler olduğunu görüyorum. Aslında bu çok sevindirici olmasına rağmen benim için problem oluşturuyordu.

Üstelik çok emek harcadığım günlüğümde de türkçe yazmak ama türkçe karakterleri kullanmamak çok üzücü oluyordu.

Bir süre türkçe karakterleri kullanarak yazma denemelerime rahmen başarısız öldüm. Sonuç olarak bende modelci.net'te bir yazı yazacağım zaman eğer kısa olacak ise türkçe karakterler ile yazmaya gayret ediyor ama uzun olacak ise biliğim ve hızlı yazdığım şekilde yazıyor sonra üzerinde türkçe karakterleri değiştirmeye çalışıyordum.

Taaki geçen haftaya kadar.

http://www.hlst.sabancıüniv.edu/TL/deascii.html adresinde türkçe karakter olmadan yazdığınız yazıyı başarılı bir şekilde türkçe karakterli şekle dönüştürüyor.

Doğrusunun biraz daha çaba sarfederek türkçe karakterleri ve dilimizi düzgün olarak kullanmaya çalışmak olduğunu biliyor ve kabul ediyorum. Benim durumumda olanların geçiş döneminde kullanabilecekleri bu adresi sizlerle paylaşmak istedim.
"

Keşke sadece karaktelerini değilde içerik ve uslubumuzu da düzelten bir yazılım olsa.

İyi günler dilerim.

Hikmet Gümüş - 1976
İzmir
Kullanıcı Profilini Görüntüle Kullanıcının Tüm Gönderilerini İzle ÜDÜ Üye Bu kullanıcının MSN i var
balsabuster
Üye

Gönderiler: 284
Lokasyon (Şehir/Semt): İstanbul
Hatta Değil

[*] gönderi 20-3-2009 de 00:15

Sevgili Hikmet Kardeşim,
Sen ve aynı dertten muzdarip diğer Türk Gençleri adına, çok sevindirici bir gelişme bu.
Umarım en kısa zamanda,bir Hintli de çıkıp, içinde "Türk" lafı geçen kelimelerin büyük harfle başlamasını sağlayan bir yazılım geliştirir. İşte o zaman keyfimize diyecek yok.
Üzülme, daha gençsin.Eminim kısa zamanda, bu illetten kurtulur, bir convertere bağımlı olmaksızın Türkçe yazmayı başarabilirsin.
Gözlerinden öpüyorum.

Mehmet Eral-1956-İstanbul
Kullanıcı Profilini Görüntüle E-Posta Kullanıcı Kullanıcının Tüm Gönderilerini İzle ÜDÜ Üye
gumush
Üye

Gönderiler: 188
Lokasyon (Şehir/Semt): Izmir
Hatta Değil

[*] gönderi 20-3-2009 de 01:25

Yorum için teşekkür ederim. Şimdilik modelci.net'te yazarken ara yazılım kullanmaksızın türkçe karakterleri kullanarak yazıyorum. Alıştığımdan çok yavaş olduğu için şimdilik modelci.net'te bu şekilde umarım elim alışırda her zaman bu şekilde kullanabilirim.

Hikmet Gümüş - 1976
İzmir
Kullanıcı Profilini Görüntüle Kullanıcının Tüm Gönderilerini İzle ÜDÜ Üye Bu kullanıcının MSN i var
Model Malzemeleri!
ta1dr
Üye

Vesikalık

Gönderiler: 485
Lokasyon (Şehir/Semt): IST
Hatta Değil

Mood: Sanal Pilot

[*] gönderi 20-3-2009 de 09:21

bilgisayarı ve interneti ilk biz icat etseydik olurdu ama malesef olmadı bendede aynı dert var evdeki klavyem logiitech onlarda türkce karakter var ama basılı degil sadece el yordamı ile bulabiliyorum aslında ben bu olayı okarda takmıyorum.

forumlarda hassasiyet gösterenlere sunu söylemek lazım bu teknolojiyi biz yapmadık kiraladık kullanıyoruz kiraladığımız malda böyle ne yapalım :)

Ahmet UCAN 1969
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Kullanıcı Profilini Görüntüle E-Posta Kullanıcı Kullanıcının Sayfasına Git Kullanıcının Tüm Gönderilerini İzle ÜDÜ Üye
balsabuster
Üye

Gönderiler: 284
Lokasyon (Şehir/Semt): İstanbul
Hatta Değil

[*] gönderi 21-3-2009 de 01:26

;(

balsabuster has attached this image:
smiley mad.gif - 904b

Mehmet Eral-1956-İstanbul
Kullanıcı Profilini Görüntüle E-Posta Kullanıcı Kullanıcının Tüm Gönderilerini İzle ÜDÜ Üye

Başa Git