I2C yi özetlemek gerekirse, oldukça yaygın, iki kablo üzerinden çalışan, pek çok projede yer bulan iki yönlü haberleşme protokolüdür.

Bu protokolü kullanan cihazlar aynı iki kabloya bağlandıkları için birbirlerinden ayırt etmenin tek yolu hepsini farklı isimlerle (Adreslerle) çağırmaktır. İyi bilinen elemanlarda veya dökümanı olan elemanlarda adresi bulmak kolay, peki elinizde dökümanı olmayan bir şeyler varsa? Adresini nasıl buluruz?

Basit. Bir I2C Tarayıcısı yaparak! Peki en ucuz şekilde böyle bir cihazı nasıl yaparız? Gene basit. 12F508 kullanarak! Neden 12f508? Çünkü biz mazoşistiz!

Elbetteki bu işe en uymayan, en zorlayıcı mikrokontrolör olduğu ve elimin altında hep bir kaç tane boşta gezeni olduğu için! Mükemmel bir boş iş fırsatı!

Üstelik bu ihtiyar chip in kullanıcıya bilgi verebilmesi için gösterge elemanı olarak gene I2C kullanan gencecik 128x32 dot matrix OLED gösterge kullanacağızki işin en zor yanı bu OLED i çalıştırmak. Neden OLED? Çünkü LCD için en az dört pin gerekiyor. Artı iki de I2C için olunca maalesef 12F508 in bacak kapasitesini aşıyoruz. malum GP3 sadece giriş. Oysa bu işte LCD kullanırsak 6 adet çıkışa ihtiyacımız var, üstelik I2C yi tam kapasite kullanmak istersek bunlardan biri girişede dönüşebilmeli.

Dolayısı ile göstergeyide I2C ile çalışan türde seçmek daha mantıklı. Ayrıca I2C iki kablo olayı yüzünden cazip olmakla beraber bazı kötü huylarıda olabilen bir iletişim şekli. I2C üzerindeki cihazlarla bazen anlaşamayabiliyorsunuz. Böyle bir durumda I2C ile kullandığımız ekrana bilgi yazamayacağız, PIC in kitlimi hayattamı olduğunu anlamak için bir adette led e ihtiyacımız var ki 12F508 in bacak sayısı LCD ye yetmesede iki kablo + bir Led'e yetiyor!

OLED göstergeler hızla düşen fiyatları, I2C desteği ve grafik gösterebilme yetenekleriyle giderek popülerleşiyor. Bu cihazları öğrenmekte fayda var.

Bu yazıda I2C nin çalışmasını değil OLED in kontrolünü ve 12F508 in sınırlarını nasıl zorlayabileceğimizi anlatmaya çalışacağım. Çünkü işin içine dot matrix grafik gösterge girdimi hafızaya aç bir canavarla karşılaşıyoruz. Şöyle düşünün; 128x32 noktalık bir grafik göstergenin tamamını doldurmak için 8 bitlik 128x4 = 512byte a ihtiyacınız var. 12F508 in tüm hafızası bu kadar! Üstelik ilk 256byte lık kısmı dışına çağrı veya dönüş yapamaz, yani sık tekrarlanan işlemleri alt rutin olarak yazıp gerektikçe çağırma ve/veya veri tabloları yapma imkanımız 256 byt ile sınırlı. Sadece ekrana yazı yazabilmek için alfabeyi tablo yapmakla yetinsek bile 29*5 = 145byte ediyor oysa I2C yazılımımız bundan çok yer kaplıyor, sonuçta 12F508 e böyle bir programı sıkıştırmak ciddi zor iş.

I2C yi taramak kolay. 0x10 dan 0xEF ye kadar Adreslere çağrı yapıp ACK bekliyoruz. ACK gelirse hatta bir cihaz var, ekrana yazıyoruz, ACK yoksa bir sonraki adrese gidiyoruz ve son adreste bitince bulduğumuz adres sayısını yazıyoruz. Yani mantık basit, tasarlamak kolay ancaaaak, sadece OLED i ayarlamak için 30 küsur komut göndermek gerekiyor. Bu komut dizisini tablodan okuyamayız çünkü hafızanın çağrıyla ulaşılabilir kısmını grafik tablosu (Sayı ve harfler) ve sunuçları sayıdan yazıya çevirip bu tablodan uygun karakterleri seçip OLED e gönderen kritik yazılım işlerinde kullanacağız.

Call ve return kullanamadığımız hafızanın alt bölümünü ise 30 küsür ayar prosedürü için sadece GOTO ve sayaçlar kullanarak yapacağız. Öyle taklalar atacağızki yazılımın son halinde 9 byte arttırmayı bile başaracağız!

Nasıl yeterince zorlumu? Mümkün olan tüm açıklamalar kodun içinde. Doğal olarak assembler kullanıyoruz.

Peki ne taklalar attık? Öncelikle iki tablomuz var. Birincisi (Tablo1) 5x8 lik 0-9 A-F ve 15 baytlık "det" hecesini içeriyor. Böylece ekrana yazılacak her karakteri sadece 100 baytta saklamayı başarıyoruz. İkinci tablo hemen Tablo1 in altında devam eden 15 baytlık "sayı" indekslerini içeren tablo.

Birinci tablo kaçınılmaz. Olmazsa ekrana yazacak karakter olmaz. İkinci tablo ise çok yer kaplayacak sayı-karakter hesabını kısaltıp hafıza kazanmaya yardımcı olacak. Normalde sayıları yazıya dönüştürmek için hane büyüklüklerini ölçüp her hanenin sayısal karşılığını bulduktan sonra bu sayıları karakter grafik genişliğiyle çarpıp, grafik hafızanın başlangıcından ne kadar uzakta olduğunu bulup bayt bayt OLED göstergeye aktarmamız lazım. Tabii aktarmadan önce gene bir dizi komutla OLED e bu aktardıklarımızı nereye yerleştireceğini söylememiz lazım. Bütün bunlar eldeki hafızanın boyunu aşar.

Öncelikle hesaplanacak hane sayısnı en aza indirmek için sayıları hexedesimal yazıyoruz. Hatta şık gözüksün diye başına "0x" de yazıyoruz! Bu iki sembol hiç değişmeyeceği için tablodaki yerlerini hesaplamak gerekmiyor, yani yazılıma bir kaç satırdan fazla yükü yok ama sonucu güzelleştiriyor, o birkaç satıra değer. Çarpma gibi uzun boylu işlere girmemek için sayı-yazı çevriminide basitçe atlıyoruz! Nasılmı? Şöyle; Assemblerde swap diye oldukça faydalı bir komut var. Yazılacak sayı, yani adres 0-255 arasında, yani 8bit. Swap komutu son 4 bit ile ilk 4 bit in yerini değiştiriyor. Adresi swap edip 0F ile AND lediğimizde elimize 0-15 arasında bir sayı oluyor. Ama bu sayı hekedesimal (16 tabanlı) sayımızın sol hanesi ve 0-F arası bir karakterle yazılıyor. İkinci tablomuzun bulduğumuz sayıya denk gelen satırında bu sayının grafik karakterinin başlangıç adresi var. Bu adresi alıp Tablo1 den 5 baytlık veriyi OLED e aktarıyoruz, ardından 1 baytlık sıfır gndererek karakterler arasındaki boşluğuda hafızada (tabloda) saklamadan ekliyoruz.

İkinci hane için adresi swap etmeden 0x0F ile AND liyoruz ve son 4bit bize adresimizin son hanesini veriyor. Aynı işlemi yapıyoruz. Hiç uzun matematik işlere girmeden ekrana sayıları yazı şeklinde aktarmış oluyoruz.

Bütün adresleri taradıktan sonra aynı yöntemle adres sayacını yazıyoruz, A karakterini yazıyoruz, gene hesap gerektirmiyor adresi sabit, "det" hecesini bir seferde aktarıp yazıyoruz ve işimiz bitti gibi.

Gibi, çünkü, tarayıcı çalışırken I2C hattına cihaz ilave eder veya çıkartırsanız satırlar uzar veya kısalır. Uzaması sorun değil ancak kısaldığı taktirde önceden yazılan yazılar görünür kalı bu yüzden yazının bittiği yerden sonrasını temizlememiz gerek. Peki nekadar alanı temizleyeceğimizi nereden bileceğiz? Bunu hesaplamakta çok satır alacaktır. O yüzden gene bir takla atacağız ve hesaplamayacağız! Kullandığımız OLED 128x32 lik yani 8 bit lik 4 satırı var. Oysa bu göstergeyi süren ve bizim muhattabımız olan SSD1306 chip i 128x64 yani 8bitlik 8 satır gösterecek kapasitede. Bu fazla 4 satır bizi hesap kitaptan kurtaracak. Açılışta OLED in ayarlarını yaparken satır sayısı olarak 4 değil 8 dedik. Böylece ekranda görüntülenmeyen fazladan 4 satırımız oldu. Ekrana son karakteri yazdıktan sonra 3x128 baytlık sıfır yazdığımızda ekranın kalan kısmı temizlenmiş oluyor. Nekadarını temizleyeceğimizi hesaplamaya gerek yok çünkü fazladan yolladığımız sıfırlar görünmeyen satırlara doluyor. Eğer açılışta satır sayısını 4 verseydik fazla sıfırlar ilk başa eklenerek ilk yazdıklarımızı silerdi. Dolayısı ile illaki ne kadar sıfır yollayacağımızı hesaplamak zorunda kalırdık.

Ve finale yaklaşıyoruz. Adresleri taradık, bulduğumuzu yazdık, son adreste bitince kaç adres bulduğumuzu yazdık ve geri kalan görünür alanı temizledik. Şimdi sıra HAYATTAYIM sinyali vermeye geldi. Bunun için LED i yaktık, yaklaşık yarım saniye ara verdik, LED i kapattık, yaklaşık yarım saniye ara verdik ve başa dönüp sonraki taramaya geçtik. Bitti!

Neden yaklaşık yarım saniye? Çünkü hassas zaman aralığı için işlem alanımız yok. Mümkün alan en az satırla yarım saniyelik döngü oluşturmalıyız. Yarım saniye 500.000 clock ediyorki 8 bit ile 256 dan yukarı sayamadığımız için ölçemeyiz. Tek yolu üç tane iç içe döngü ile 500.000 clock harcamak. Ama buda elimizde olmayan fazlaca satır alanı ister. En kısa yol timer ı kullanmak ama 12F508 in interrupt ı yok. Yani TMR0 ın istenen sayıysa ulaştığını kontrol etmek pek mümkün değil. Çünkü kontrol ederken TMR0 saymaya devam edecek ve değeri değişecek. Neyseki TMR0 ın sayma işini ölçeklendirebiliyoruz. Prescaler ı TMR0 a atıyoruz ve oranı 1:256 yapıyoruz. Yani TMR0 her 256 clock ta bir kez artacak. Şimdi bir şekilde TMR0 ın sonuna kadar saydığını anlamamız lazım. Normalde 256 ya kadar sayar sonra tekrar sıfırdan başlar. 256 clock ta bir artacağı için eğer TMR0 ın kaç olduğunu sorgularsak 256 kez aynı cevabı alırız anlamsız olur. Bunun yerine 7 bit ini kontrol ediyoruz. Eğer 7. bit bir olmuşsa TMR0 127 yi geçmiş demektir. Bu geçişi yakalamak için 256 clock zamanımız var yani zor değil. Bit karşılaştırması tek satırlık iş, sayı karşılaştırmasından kolay. Tek bir döngü içinde bu işi yaparsak 512*127*döngü sayısı kadar zaman harcarız. Böylece tam 500.000 i tutturamasakta en az satırla en yakın sayıyı elde edebiliriz.

Umarım faydalı bir cihaz olur. Test için bağladığım elemanların ikisi adreslerini bilmediğim EPROM chipleri. Birinin dökümanını buldum ama diğeri sır idi, resimde gördüğünüz üzere tüm cihazların adresleri bulundu!

Aslında 0x50 hafıza chipleri için ayrılmıştır yani çokta sır değil ama denek lazımdı ne yapalım? :DKaynak kodunu ve HEX dosyasını sağdaki linklerden indirebilirsiniz.

; ***********************  Proje Tanımı  ***********************
; ***          12F508_I2C_tarayici          ***
; ***********************  © 06.01.2018  ***********************
; *** Sürüm     : 1.0                  ***
; *** Yapımcı    : Birhan TAŞKIRAN            ***
; *** Tarih     : 03 Haziran 2017            ***
; *** Mikrokontrolör : 12F508                 ***
; ****************************************************************
; *** Tüm olası adresleri tarayarak I2C ye bağlı birimlerin  ***
; *** adreslerini bulur ve OLED ekrana yazar.         ***
; ***           _______ _______           ***
; ***          |    \/    |          ***
; ***     (+5V) -> [1 Vdd    Vss 8] <- (GND)     ***
; ***          |        |          ***
; ***      SCL <> [2 GP5    GP0 7] <- ICP/Dat    ***
; ***          |        |          ***
; ***      SDA <- [3 GP4    GP1 6] <- ICP/Clk    ***
; ***          |        |          ***
; ***    ICP/Vpp -> [ GP3     GP2 5] -> Track     ***
; ***          |  (PIC12f508) |          ***
; ***           ----------------           ***
; ***                             ***
; *** Ekran : SSD1306 Chip li 128x32 OLED (Banggood ürünü OEM) ***
; *** Chip Hafızası (OLED Display ekranı)           ***
; *** 8 x 128 byte lık statik RAM dan oluşur.         ***
; *** Byte lar soldan sağa, bit ler yukarıdan aşağıya doğru  ***
; *** görüntülenir.                      ***
; ***   Sayfa Pixel (Bit)                  ***
; ***    0  000 001 002 003 . . . . . . . . . . . 127   ***
; ***    1  128 129 130 140 . . . . . . . . . . . 254   ***
; ***    2  255 256 257 258 . . . . . . . . . . . 381   ***
; ***    3  382 383 384 385 . . . . . . . . . . . 508   ***
; ***    .                         ***
; ***    .                         ***
; ***    7  895 896 897 898 . . . . . . . . . . . 1023  ***
; ***                             ***
; *** Örn. 5x8 pixellik A Harfi (5byte):            ***
; *** Bit Adres                       ***
; ***    0 1 2 3 4   Adres Veri             ***
; *** +-+ +-+-+-+-+-+    0  01111110b           ***
; *** |7| | |1|1| | |    1  00001001b           ***
; *** |6| |1| | |1| |    2  00001001b           ***
; *** |5| |1| | |1| |    3  01111110b           ***
; *** |4| |1| | |1| |    4  00000000b           ***
; *** |3| |1|1|1|1| |                     ***
; *** |2| |1| | |1| |                     ***
; *** |1| |1| | |1| |                     ***
; *** |0| | | | |1| |                     ***
; *** +-+ +-+-+-+-+-+                     ***
; ***                             ***
; *** SSD1306 Komut düzeni:                  ***
; *** Start -> Write Adress -> Write 0 -> Write Komut -> Stop ***
; *** SSD1306 Veri düzeni:                   ***
; *** Start -> Write Adress -> Write 0x40 -> Write Data ->   ***
; *** Write Data -> ........ -> Stop              ***
; ****************************************************************
; **************************  Başlık  **************************
   title "I2C Tarayıcı V1.0"  ; Proje Başlığı          
   list  p=12f508      ; İşlemci tanımı         
   #include <p12f508.inc>   ; İşlemci tanımlamalar dosyası  
   errorlevel -302, -207   ; Gereksiz hata mesajlarını kaldır
   radix  dec         ; Yazılım Desimal (On) tabanlı  
 
   __CONFIG _CP_OFF & _MCLRE_OFF & _WDT_OFF & _IntRC_OSC
 
; ************************** Sabitler **************************
Bos1   EQU 0  ; GP0                     ***
Bos2   EQU 1  ; GP1                     ***
TrackPin EQU 2  ; GP2                     ***
Bos3   EQU 3  ; GP3                     ***
SDA   EQU 4  ; GP4                     ***
SCL   EQU 5  ; GP5                     ***
         ;                       ***
komut  EQU 0  ; Flag                    ***
konfig  EQU 1  ; Flag                    ***
temiz  EQU 2  ; Flag                    ***
zor   EQU 3  ; Flag                    ***
ack   EQU 4  ; Flag                    ***
sonuc  EQU 5  ; Flag                    ***
bosluk  EQU 6  ; Flag                    ***
pozisyon EQU 7  ; Flag                    ***
; ******************* Tanımlar / Kısayollar ********************
#define Track  GPIO,TrackPin  ; Osiloskop Takip Sinyali/Led ***  
#define DatLO  bcf GPIO,SDA  ; SDA = LOW          ***
#define DatHI  bsf GPIO,SDA  ; SDA = HIGH          ***
#define ClkLO  bcf GPIO,SCL  ; SCL = LOW          ***
#define ClkHI  bsf GPIO,SCL  ; SCL = HIGH          ***
                ;               ***
#define I2C_Adres   01111000b ; 0x3C+1bit OLED adresi    ***         
; ******************* Değişkenler (25 Byte) ********************
   cblock 0x07  ; Değişkenler başlangıç adresi      *** 
;  isim     Addr No Açıklama               *** 
  d1     ; 0x07 01 Döngü değişkenleri          ***
  d2     ; 0x08 02 Döngü değişkenleri          ***
  d3     ; 0x09 03 Döngü değişkenleri          ***
  d4     ; 0x0a 04 Döngü değişkenleri          ***
  veri    ; 0x0b 05 okunan/yazılan veri          ***
  flag    ; 0x0c 06 işaretçi               ***
  VeriS   ; 0x0d 07 I2C ACK bekleme sayacı        *** 
  TabloS   ; 0x0e 08 Veri adedi              ***
  xadres   ; 0x0f 09 Tablo Sayacı             ***
  Xbyte   ; 0x10 10 Led Sıra 4              ***
  sayac   ; 0x11 11 Led Sıra 5              ***
  YS_Sayac  ; 0x12 12 Test Sayacı              ***
  Hane    ; 0x13 13 Aranacak adres 0x10-0xEF       ***
  Bos14   ; 0x14 14 Bulunan adres sayısı         ***
  Bos15   ; 0x16 15 Herhangi bir byte ı aktarmak için   ***
  Bos16   ; 0x16 16                    ***
  Bos17   ; 0x17 17                    ***
  Bos18   ; 0x18 18                    ***
  Bos19   ; 0x19 19                    ***
  Bos20   ; 0x1a 20                    ***
  Bos21   ; 0x1b 21                    ***
  Bos22   ; 0x1c 22                    ***
  Bos23   ; 0x1d 23                    ***
  Bos24   ; 0x1e 24                    ***
  Bos25   ; 0x1f 25                    ***
  endc    ;                        ***
; ****************************************************************
 
; ****************************************************************
; ***           Kod Başlangıcı           ***
; ********************** Donanım Ayarları **********************
  ORG    0x0000     ; PIC hafızası başlangıç adresi ***
  movwf   OSCCAL     ; Fabrika OSCCAL ayar değeri   ***
  goto   Ayarlar     ; Ayarlar Alt hafızada      ***
Basla             ;                ***
  call   VeriS_5     ; Hafızadan Tasarruf       ***
  call   YarimSaniye   ; Bağlı cihazlar toparlansın   ***
; ****************************************************************
; *********************** OLED ayarları ************************
; ****************************************************************
  goto   Zor_Hayat   ; OLED Init Hafızanın alt kısmında ***
InitSonu          ; Hafızanın altından dönüş     ***
bidaa            ;                 ***
  call   I2C_Stop   ; Takılan slave varsa diye tedbir ***
; *** Yazma pozisyonu nu 0,0 yap *******************************
  clrf   flag     ; flag ı sıfırla          ***
  movlw   25      ; Pozisyon ayarı konfig satırı   ***
  movwf   Bos25     ; Komut No 25           ***
  clrf   Xbyte     ; Boşluk karakteri         ***
  bsf    flag,pozisyon ;                 ***
  goto   OLED_Komut  ;                 ***
PozisyonTamam        ;                 ***
; ****************************************************************
; ******************** Aramaya Başlayalım **********************
  movlw   0x10     ; Arama başlangıcı         ***
  movwf   xadres    ; Sayaca yükleyelim        ***
  clrf   sayac     ;                 ***
AramaLoop          ;                 ***
  call   I2C_Start   ; İletişimi başlat.        ***
  movfw   xadres    ; Adresi al            ***
  bcf    flag,ack   ; ACK flag ını indir        ***
  call   I2C_Write   ; Çağrı yap            ***
  call   I2C_Stop   ; İletişimi bitir.         ***
  btfss   flag,ack   ; ACK yoksa            ***
  goto   ACK_Gelmedi  ; ACK_Gelmedi ye git.       ***
  incf   sayac,f    ; Bulundu sayacını 1 arttır    ***
; ****************************************************************
; *** 0x yazalım ***********************************************
  clrc          ; Carry i temizle         ***
  rrf    xadres,w   ; adresi 1 bit kaydıralım     ***
  movwf   Hane     ; çünkü adresler 7 bit       ***
SayiYaz           ;                 ***
  movlw   0       ; 0 karakteri           ***
  call   OLED_B    ; Blok olarak yaz         ***
  movlw   _X - Tablo1 - 1 ; x karakteri          ***
  call   OLED_B    ; Blok olarak yaz         ***
  ; Şimdi adresi yazalım **************************************
  swapf   Hane,w    ; Sol 4 biti sağa aldık      ***
  andlw   00001111b   ; Sol 4 biti yok ettik       ***
  addwf   Bos25,w    ;                 ***
  call   Tablo1    ;                 ***
  call   OLED_B    ; Blok olarak yaz         ***
  ; Son hane                         ***
  movfw   Hane     ; 8biti de aldık          ***
  andlw   00001111b   ; Sol 4 biti yok ettik       ***
  addwf   Bos25,w    ;                 ***
  call   Tablo1    ;                 ***
  call   OLED_B    ; Blok olarak yaz         ***
  ; Sayı tamam şimdi boşluk yazalım             ***
  ; Boşluk için biraz hile yapacağız.            ***
  bsf    flag,bosluk  ; hafızada sıfır saklamak gereksiz ***
  movlw   7       ; 8 byte lık boşlukla 4 adres   ***
  movwf   VeriS     ; yanyana sığıyor. 2bytla 5 adr.  ***
  call   OLED_B    ;                 ***
ACK_Gelmedi         ;                 ***
  btfsc   flag,sonuc  ;                 ***
  goto   AdetYaz    ;                 ***
  incf   xadres,f   ; iki kez arttır çünkü       ***
  incfsz  xadres,f   ; ilk bit RW anlamına geliyor ve  ***
  goto   AramaLoop   ; hep sıfır (Write) olmalı     ***
  ; ************************************************************
  ; *** En azından 1 adres yazılmış olmalı... (OLED)     ***
  ; *** Sıra Adet yazmakta....                ***
  ; **************** Yazma işi bitti ***************************
  bsf    flag,sonuc  ;                 ***
  movfw   sayac     ;                 ***
  movwf   Hane     ;                 ***
  goto   SayiYaz    ;                 ***
AdetYaz           ;                 ***
  movlw   _A - Tablo1 - 1 ; A harfi            ***
  call   OLED_B    ;                 ***
  movlw   15      ;                 ***
  movwf   VeriS     ;                 ***
  movlw   _det - Tablo1 - 1 ; det kelimesi         ***
  call   OLED_B    ;                 ***
  bcf    flag,sonuc  ;                 ***
              ; Ekranın kalanını temizlemek için ***
  movlw   3       ; 3 kez 127 byte yolla       ***
  movwf   xadres    ; geçici değişken xadres i kullan ***
Temizlik          ;                 ***
  bsf    flag,bosluk  ; hafızada sıfır saklamak gereksiz ***
  movlw   127      ;                 ***
  movwf   VeriS     ;                 ***
  call   OLED_B    ;                 ***
  decfsz  xadres,f   ;                 ***
  goto   Temizlik   ;                 ***
  ; Yaklaşık yarım saniye ara ile LED yakıp kapat      ***
  ; Çalıştığından emin olalım. Sonra baştan başla....    ***
  bsf    Track     ;                 ***
  call   YarimSaniye  ;                 ***
  bcf    Track     ;                 ***
  call   YarimSaniye  ;                 ***
  goto   bidaa     ;                 ***
;*****************************************************************
;*****************************************************************
 
; ****************************************************************
OLED_B; *** OLED e Tablo1 den blok halinde veri gönderir.   ***
; *** VeriS veri adedi, w alfabe indexi dir.         ***
; *** En sona boş bir byte ekler (Karakter aralığı)      ***
  movwf   TabloS    ; Tablo index           ***
  movlw   TabloSonu - Tablo1 -1 ;             ***
  movwf   Bos25     ; Hafızadan tasarruf        ***
  call   I2C_Start   ; Haberleşmeyi başlat       ***
  movlw   I2C_Adres   ; I2C adresi            ***
  call   I2C_Write   ; OLED i çağır           ***
  movlw   0x40     ; Veri geliyor de         ***
  call   I2C_Write   ;                 ***
Blok            ; Blok döngüsü başlangıcı     ***
  btfss   flag,bosluk  ; Boşluk yazacakmıyız?       ***
  goto   Hayir     ;                 ***
  movfw   Xbyte     ; X byte (Boşluk veya başka sayı) ***
  goto   Gonder    ;                 ***
Hayir            ;                 ***
  movfw   TabloS    ; Komut indexini al        ***
  call   Tablo1    ; veriyi al            ***
Gonder           ;                 ***
  call   I2C_Write   ; I2C ye yolla           ***
  incf   TabloS,f   ; tablo indeksini bir arttır    ***
  decfsz  VeriS,f    ; döngü sayacını bir eksilt    ***
  goto   Blok     ; sıfır olmadıysa döngüye devam.  ***
  movlw   0       ; Karakterler arasına boşluk ekle ***
  call   I2C_Write   ;                 ***
  call   I2C_Stop   ; Haberleşmeyi bitir        ***
  bcf    flag,bosluk  ; boşluk flag ını indir.      ***
VeriS_5           ;                 ***
  movlw   5       ; Ön hazırlık           ***
  movwf   VeriS     ; Bir sonraki karakter 5 byte   ***
  retlw   0       ; Bitti. Geri dön......      ***
; ****************************************************************
; ****************************************************************
 
; ****************************************************************
; ***           I2C İşlemleri            ***
; ****************************************************************
I2C_Start ; ** Adıyla aynı işi yapar ***************************
  ClkHI          ; SCK High             ***
  DatHI          ; SDA High             ***
  DatLO          ; SDA Low             ***
  ClkLO          ; SCK Low             ***
  retlw   0       ;                 ***
;*****************************************************************
I2C_Stop ; ** Adıyla aynı işi yapar ***************************
  DatLO          ; SDA Low             ***
  ClkHI          ; SCK Low             ***
  DatHI          ; SDA High             ***
  retlw   0       ;                 ***
;*****************************************************************
I2C_Write ; ** I2C ye veri değişkenini (8 bit) yazdırır.   ***
  movwf   d4      ; Yedekle             ***
  movwf   veri     ;                 ***
  movlw   8       ; d1 ve d4             ***
  movwf   d1      ; geçici değişkenlerini kullanır  ***
i2cLoop ; XXXXXXX Bit Yaz XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  ClkLO          ; SCK LOW - Clock bitti      ***
  btfsc   veri,7    ; Bit = 1 mi?           ***
  goto   Bit1     ;                 ***
  DatLO          ; SDA LOW - Data ancak SCK LOW iken değişir
  goto   Bitt     ;                 ***
Bit1            ;                 ***
  btfsc   veri,7    ; Bit = 1 mi?           ***
  DatHI          ; 1 se SDA HI           ***
Bitt            ;                 ***
  ClkHI          ; SCK HI - Clock Başla       ***
  rlf    veri,f    ; Sonraki bit i sona getir     ***
  decfsz  d1,f     ; bit sayacını 1 eksilt      ***
  goto   i2cLoop    ; sıfır değilse sonraki biti yolla ***
  ClkLO          ; SCK LOW - Clock bitti      ***
  ; XXXXXXX Bit Yaz Bitti XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  DatHI          ; SDA HI              ***
  ClkHI          ; SCK LOW - Clock başla      ***
  btfss   GPIO,SDA   ; ACK (LOW) Varmı?         ***
  bsf    flag,ack   ; ACK flag ını kaldır       ***
  ClkLO          ; SCK LOW - Clock bitti      ***
  DatHI          ; SDA HI -            ***
  retlw   0       ;                 ***
;*****************************************************************
;*****************************************************************
 
;*****************************************************************
; *** Yukarıda yer olmadığı için gecikme rutini alt hafızada ***
YarimSaniye ;*****************************************************
  goto   AltYarimSaniye;                 ***
YarimSaniyeDonus      ;                 ***
  retlw   0       ;                 ***
;*****************************************************************
;*****************************************************************
 
;*****************************************************************
; ********************** Karakter Bitmap ***********************
Tablo1 ; *** Ekrana basılacak karakterler 0-7 A-F det     ***
  addwf   PCL,f      ;                ***
  retlw   00111110b    ; 0001  11111         ***
  retlw   01010001b    ; 0002  1 1  1         ***
  retlw   01001001b    ; 0003  1 1 1         ***
  retlw   01000101b    ; 0004  1  1 1         ***
  retlw   00111110b    ; 0005  11111         ***
_1 retlw   00000000b    ; 0006              ***
  retlw   01000010b    ; 0007  1  1         ***
  retlw   01111111b    ; 0008  1111111         ***
  retlw   01000000b    ; 0009  1            ***
  retlw   00000000b    ; 0010              ***
_2 retlw   01000010b    ; 0011  1  1         ***
  retlw   01100001b    ; 0012  11  1         ***
  retlw   01010001b    ; 0013  1 1  1         ***
  retlw   01001001b    ; 0014  1 1 1         ***
  retlw   01000110b    ; 0015  1  11         ***
_3 retlw   00100001b    ; 0016  1  1         ***
  retlw   01000001b    ; 0017  1   1         ***
  retlw   01000101b    ; 0018  1  1 1         ***
  retlw   01001011b    ; 0019  1 1 11         ***
  retlw   00110001b    ; 0020  11  1         ***
_4 retlw   00011000b    ; 0021   11          ***
  retlw   00010100b    ; 0022   1 1          ***
  retlw   00010010b    ; 0023   1 1         ***
  retlw   01111111b    ; 0024  1111111         ***
  retlw   00010000b    ; 0025   1           ***
_5 retlw   00100111b    ; 0026  1 111         ***
  retlw   01000101b    ; 0027  1  1 1         ***
  retlw   01000101b    ; 0028  1  1 1         ***
  retlw   01000101b    ; 0029  1  1 1         ***
  retlw   00111001b    ; 0030  111 1         ***
_6 retlw   00111100b    ; 0031  1111          ***
  retlw   01001010b    ; 0032  1 1 1         ***
  retlw   01001001b    ; 0033  1 1 1         ***
  retlw   01001001b    ; 0034  1 1 1         ***
  retlw   00110000b    ; 0035  11           ***
_7 retlw   00000011b    ; 0036    11         ***
  retlw   01110001b    ; 0037  111  1         ***
  retlw   00001001b    ; 0038   1 1         ***
  retlw   00000101b    ; 0039    1 1         ***
  retlw   00000011b    ; 0040    11         ***
_8 retlw   00110110b    ; 0041  11 11         ***
  retlw   01001001b    ; 0042  1 1 1         ***
  retlw   01001001b    ; 0043  1 1 1         ***
  retlw   01001001b    ; 0044  1 1 1         ***
  retlw   00110110b    ; 0045  11 11         ***
_9 retlw   00000110b    ; 0046    11         ***
  retlw   01001001b    ; 0047  1 1 1         ***
  retlw   01001001b    ; 0048  1 1 1         ***
  retlw   00101001b    ; 0049  1 1 1         ***
  retlw   00011110b    ; 0050   1111         ***
_A retlw   01111110b    ; 0051  111111         ***
  retlw   00010001b    ; 0052   1  1         ***
  retlw   00010001b    ; 0053   1  1         ***
  retlw   00010001b    ; 0054   1  1         ***
  retlw   01111110b    ; 0055  111111         ***
_B retlw   01111111b    ; 0056  1111111         ***
  retlw   01001001b    ; 0057  1 1 1         ***
  retlw   01001001b    ; 0058  1 1 1         ***
  retlw   01001001b    ; 0059  1 1 1         ***
  retlw   00110110b    ; 0060  11 11         ***
_C retlw   00111110b    ; 0061  11111         ***
  retlw   01000001b    ; 0062  1   1         ***
  retlw   01000001b    ; 0063  1   1         ***
  retlw   01000001b    ; 0064  1   1         ***
  retlw   00100010b    ; 0065  1  1         ***
_D retlw   01111111b    ; 0066  1111111         ***
  retlw   01000001b    ; 0067  1   1         ***
  retlw   01000001b    ; 0068  1   1         ***
  retlw   01000001b    ; 0069  1   1         ***
  retlw   00111110b    ; 0070  11111         ***
_E retlw   01111111b    ; 0071  1111111         ***
  retlw   01001001b    ; 0072  1 1 1         ***
  retlw   01001001b    ; 0073  1 1 1         ***
  retlw   01001001b    ; 0074  1 1 1         ***
  retlw   01000001b    ; 0075  1   1         ***
_F retlw   01111111b    ; 0076  1111111         ***
  retlw   00001001b    ; 0077   1 1         ***
  retlw   00001001b    ; 0078   1 1         ***
  retlw   00001001b    ; 0079   1 1         ***
  retlw   00000001b    ; 0080     1         ***
_X retlw   01000100b    ; 0081  1  1          ***
  retlw   00101000b    ; 0082  1 1          ***
  retlw   00010000b    ; 0083   1           ***
  retlw   00101000b    ; 0084  1 1          ***
  retlw   01000100b    ; 0085  1  1          ***
_det             ;                ***
  retlw   00111000b    ; 0086  111          ***
  retlw   01000100b    ; 0087  1  1          ***
  retlw   01000100b    ; 0088  1  1          ***
  retlw   01001000b    ; 0089  1 1          ***
  retlw   01111111b    ; 0090  1111111         ***
  retlw   00111000b    ; 0091  111          ***
  retlw   01010100b    ; 0092  1 1 1          ***
  retlw   01010100b    ; 0093  1 1 1          ***
  retlw   01010100b    ; 0094  1 1 1          ***
  retlw   00011000b    ; 0095   11          ***
  retlw   00000100b    ; 0096    1          ***
  retlw   00111111b    ; 0097  111111         ***
  retlw   01000100b    ; 0098  1  1          ***
  retlw   01000000b    ; 0099  1            ***
  retlw   00100000b    ; 0100  1           ***
TabloSonu           ;                ***
  retlw   0        ; Sıfır             ***
  retlw   _1 - Tablo1 -1 ; Bir              ***
  retlw   _2 - Tablo1 -1 ; İki              ***
  retlw   _3 - Tablo1 -1 ; Üç               ***
  retlw   _4 - Tablo1 -1 ; Dört              ***
  retlw   _5 - Tablo1 -1 ; Beş              ***
  retlw   _6 - Tablo1 -1 ; Altı              ***
  retlw   _7 - Tablo1 -1 ; Yedi              ***
  retlw   _8 - Tablo1 -1 ; Sekiz             ***
  retlw   _9 - Tablo1 -1 ; Dokuz             ***
  retlw   _A - Tablo1 -1 ; On               ***
  retlw   _B - Tablo1 -1 ; OnBir             ***
  retlw   _C - Tablo1 -1 ; Onİki             ***
  retlw   _D - Tablo1 -1 ; OnÜç              ***
  retlw   _E - Tablo1 -1 ; OnDört             ***
  retlw   _F - Tablo1 -1 ; OnBeş             ***
;*****************************************************************
;*****************************************************************
 
; *****************    ZOR HAYAT.....   ********************
; *** Buradan itibaren Call ve Return çalışmaz.        ***
; *** Kullanılmayacak...                    ***
; ****************************************************************
Zor_Hayat          ; Bos25 geçici değişkenimi kullanır *
  clrf   flag      ; flag ı sıfırla         ***
  clrf   Bos25     ; Config satır sayacı       ***
  incf   Bos25,f    ; Komut No 1           ***
OLED_Komut          ;                 ***
  ;I2C_Start ***************************************************
  ClkHI          ; SCK High            ***
  DatHI          ; SDA High            ***
  DatLO          ; SDA Low             ***
  ClkLO          ; SCK Low             ***
OLED_ilk_16bit        ;                 ***
  ; Adresi çağır ***********************************************
  movlw I2C_Adres     ; Çağırılacak adres (OLED)    ***
I2CWrite ; *******************************************************
  movwf   veri      ; Çok kafa karıştırabilir.    ***
  movlw   8       ; Call ve return olmadan     ***
  movwf   d1       ; karmaşık bir GOTO ağı olacak... ***
i2cLoop2 ; XXXXXXX Bit Yaz XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  ClkLO          ; SCK LOW - Clock bitti      ***
  btfsc   veri,7     ; Bit = 1 mi?           ***
  goto   Bit12     ;                 ***
  DatLO          ; SDA LOW - Data ancak SCK LOW iken değişir
  goto   Bitt2     ;                 ***
Bit12            ;                 ***
  btfsc   veri,7     ; Bit = 1 mi?           ***
  DatHI          ; 1 se SDA HI           ***
Bitt2            ;                 ***
  ClkHI          ; SCK HI - Clock Başla      ***
  rlf    veri,f     ; Sonraki bit i sona getir    ***
  decfsz  d1,f      ; bit sayacını 1 eksilt      ***
  goto   i2cLoop2    ; sıfır olmadıysa sonraki bit i yolla 
  ClkLO          ; SCK LOW - Clock bitti      ***
  ; XXXXXXX Bit Yaz Bitti XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
  DatHI          ; SDA High            ***
  ClkHI          ; SCK LOW - Clock başla      ***
  btfsc   GPIO,SDA    ; ACK (LOW) Varmı?        ***
  bsf    flag,ack    ; ACK flag ını kaldır       ***
  ClkLO          ; SCK LOW - Clock bitti      ***
  DatHI          ; SDA HI             ***
  ; ***** Bir byte yolladık şimdi flaglara bakalım      ***
  btfsc   flag,konfig  ; flag,konfig = 0 ise henüz konfig yazılmamış
  goto   SonrakiKomut ;                 ***
  bsf    flag,konfig  ; bundan sonraki turda komut yazılacak
  movlw   0       ;                 ***
  goto   I2CWrite   ; İkinci 8 bit i yaz       ***
SonrakiKomut        ;                 ***
  btfss   flag,komut  ; flag,komut = 0 ise henüz komut gitmedi
  goto   KomutSec   ; Doğru dallanmayı bul ve yap   ***
Bitir ; *** I2C_Stop *******************************************
  DatLO          ;                 ***
  ClkHI          ;                 ***
  DatHI          ;                 ***
  btfsc   flag,zor   ;                 ***
  goto   InitSonu   ;                 ***
  ; Bu noktada sayacı 1 arttır ve flag ı sıfırla sonra tekrar *
  incf   Bos25,f    ; Config satırı sayacı      ***
  bcf    flag,konfig  ;                 ***
  bcf    flag,zor   ;                 ***
  bcf    flag,komut  ;                 ***
  goto   OLED_Komut  ;                 ***
KomutSec ; ******************************************************
  ; *** Ve karmaşık GOTO Ağı, Komut no ya bakarak dallanma ***
; ***************************************************************
  bsf    flag,komut  ;                 ***
  movlw   1       ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 1 komut Kom_DISPLAYOFF  ***
  goto   Kom_DISPLAYOFF;                 ***
              ;                 ***
  movlw   2       ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 2 komut Kom_SETDISPLAYCLOCKDIV
  goto   Kom_SETDISPLAYCLOCKDIV;             ***
              ;                 ***
  movlw   3       ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 3 komut Kom_ratio     ***
  goto   Kom_ratio   ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   4       ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 4 komut Kom_SETMULTIPLEX ***
  goto   Kom_SETMULTIPLEX;                ***
              ;                 ***
  movlw   5       ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 5 komut Kom_LCDHEIGHT   ***
  goto   Kom_LCDHEIGHT ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   6       ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 7 komut Kom_SETDISPLAYOFFSET 
  goto   Kom_SETDISPLAYOFFSET ;             ***
              ;                 ***
  movlw   7       ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 8 komut Kom_offset    ***
  goto   Kom_offset  ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   8       ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 9 komut Kom_SETSTARTLINE ***
  goto   Kom_SETSTARTLINE ;               ***
              ;                 ***
  movlw   9       ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 10 komut Kom_CHARGEPUMP  ***
  goto   Kom_CHARGEPUMP ;                ***
              ;                 ***
  movlw   10      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 11 komut Kom_VCC     ***
  goto   Kom_VCC    ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   11      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 12 komut Kom_MEMORYMODE
  goto   Kom_MEMORYMODE;                 ***
              ;                 ***
  movlw   12      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 13 komut Kom_horiz
  goto   Kom_horiz   ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   13      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 14 komut Kom_SETCOMPINS
  goto   Kom_SETCOMPINS;                 ***
              ;                 ***
  movlw   14      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 15 komut Kom_01
  goto   Kom_01    ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   15      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 16 komut Kom_SETCONTRAST
  goto   Kom_SETCONTRAST;                 ***
              ;                 ***
  movlw   16      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 17 komut Kom_02
  goto   Kom_02    ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   17      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 18 komut Kom_SETPRECHARGE
  goto   Kom_SETPRECHARGE;                 ***
              ;                 ***
  movlw   18      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 19 komut Kom_03
  goto   Kom_03    ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   19      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 20 komut Kom_SETVCOMDETECT
  goto   Kom_SETVCOMDETECT;                 ***
              ;                 ***
  movlw   20      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 21 komut Kom_04
  goto   Kom_04    ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   21      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 22 komut Kom_DISPLAYALLON_RESUME
  goto   Kom_DISPLAYALLON_RESUME;                 ***
              ;                 ***
  movlw   22      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 23 komut Kom_NORMALDISPLAY
  goto   Kom_NORMALDISPLAY;                 ***
              ;                 ***
  movlw   23      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 24 komut Kom_DEACTIVATE_SCROLL
  goto   Kom_DEACTIVATE_SCROLL;                 ***
              ;                 ***
  movlw   24      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 25 komut Kom_Kom_DISPLAYON
  goto   Kom_DISPLAYON ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   25      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 25 komut Kom_Kom_COLUMNADDR
  goto   Kom_COLUMNADDR;                 ***
              ;                 ***
  movlw   26      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 25 komut Kom_Kom_CLMNSTR
  goto   Kom_CLMNSTR  ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   27      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 27 komut Kom_Kom_CLMNEND
  goto   Kom_CLMNEND  ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   28      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 28 komut Kom_Kom_PAGEADDR
  goto   Kom_PAGEADDR ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   29      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 29 komut Kom_Kom_PGSTRT
  goto   Kom_PGSTRT  ;                 ***
              ;                 ***
  movlw   30      ;                 ***
  xorwf   Bos25,w    ;                 ***
  btfsc   STATUS,Z   ; Sayaç 30 komut Kom_Kom_PGEND
  goto   Kom_PGEND   ;                 ***
              ;                 ***
  bsf    flag,zor   ;                 ***
  btfss   flag,pozisyon ;                 ***
  goto   Bitir     ;                 ***
  bcf    flag,pozisyon ;                 ***
  goto   PozisyonTamam ;                 ***
;****************************************************************
 
; ***************************************************************
; *** Komut No ya göre aşağıki satırlara atlayan program,  ***
; *** Komut içeriğini alır ve yollar.            ***
; ***************************************************************
Kom_DISPLAYOFF       ;                 ***
  movlw   0xAE     ; 10101110 DISPLAYOFF       ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_SETDISPLAYCLOCKDIV   ;                 ***
  movlw   0xD5     ; 11010101 SETDISPLAYCLOCKDIV   ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_ratio          ;                 ***
  movlw   0x80     ; 10000000 the suggested ratio 0x80 *
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_SETMULTIPLEX      ;                 ***
  movlw   0xA8     ; 10101000 SETMULTIPLEX      ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_LCDHEIGHT        ;                 ***
  movlw   64- 1     ; 00011111 LCDHEIGHT       ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_SETDISPLAYOFFSET    ;                 ***
  movlw   0xD3     ; 11010011 SETDISPLAYOFFSET    ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_offset         ;                 ***
  movlw   0x0      ; 00000000 no offset       ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_SETSTARTLINE      ;                 ***
  movlw   0x40 | 0x0  ; 01000000 SETSTARTLINE line #0  ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_CHARGEPUMP       ;                 ***
  movlw   0x8D     ; 10001101 CHARGEPUMP       ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_VCC           ;                 ***
  movlw   0x14     ; 00010100 internal VCC      ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_MEMORYMODE       ;                 ***
  movlw   0x20     ; 00100000 MEMORYMODE       ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_horiz          ;                 ***
  movlw   0x00     ; 00000000 horizontal addressing ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_SEGREMAP        ;                 ***
  movlw   0xA0 | 0x0  ; 10100001 SEGREMAP rotate screen 180 Sağdan sola
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_SETCOMPINS       ;                 ***
  movlw   0xDA     ; SETCOMPINS           ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_01           ;                 ***
  movlw   0x02     ;                 ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_SETCONTRAST       ;                 ***
  movlw   0x81     ; SETCONTRAST           ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_02           ;                 ***
  movlw   0x8F     ;                 ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_SETPRECHARGE      ;                 ***
  movlw   0xd9     ; SETPRECHARGE          ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_03           ;                 ***
  movlw   0xF1     ;                 ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_SETVCOMDETECT      ;                 ***
  movlw   0xDB     ; SETVCOMDETECT          ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_04           ;                 ***
  movlw   0x40     ;                 ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_DISPLAYALLON_RESUME   ;                 ***
  movlw   0xA4     ; DISPLAYALLON_RESUME       ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_NORMALDISPLAY      ;                 ***
  movlw   0xA6     ; NORMALDISPLAY          ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_DEACTIVATE_SCROLL    ;                 ***
  movlw   0x2E     ; DEACTIVATE_SCROLL        ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_DISPLAYON        ;                 ***
  movlw   0xAF     ; DISPLAYON -- turn on oled panel ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_COLUMNADDR       ;                 ***
  movlw   0x21     ; COLUMNADDR           ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_CLMNSTR         ;                 ***
  movlw   0       ; Column start address (0 = reset) **
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_CLMNEND         ;                 ***
  movlw   128-1     ; Column end address (127 = reset) (LCDWIDTH)
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_PAGEADDR        ;                 ***
  movlw   0x22     ;                 *** 
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_PGSTRT         ;                 ***
  movlw   0       ; Page start address (0 = reset) ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
Kom_PGEND          ;                 ***
  movlw   7       ; Page end address        ***
  goto   I2CWrite   ;                 ***
;****************************************************************
;****************************************************************
 
; ***************************************************************
; *** Yaklaşık yarım saniyelik zaman harcama döngüsü...    ***
; *** Hafızadan kazanmak için TMR0 ı kullanır..        ***
; *** Aksi taktirde 3 iç içe loop lazım, 14 satır eder.    ***
; *** aşağıki şekli ile 8 satır. 6byte tasarruftayız..    ***
; ***************************************************************
AltYarimSaniye       ;                 ***
  btfss   TMR0,7    ;                 ***
  goto   AltYarimSaniye; YarimSaniyeDonus        ***
  clrf   TMR0     ;                 ***
  decfsz  YS_Sayac,f  ;                 ***
  goto   AltYarimSaniye; YarimSaniyeDonus        ***
  movlw   15      ;                 ***
  movwf   YS_Sayac   ;                 ***
  goto   YarimSaniyeDonus ;               ***
;****************************************************************
;****************************************************************
 
Ayarlar;*********************************************************
  movlw   00110000b   ; I2C hatları HI gerisi LOW    ***
  movwf   GPIO     ;                 ***
  movlw   00001000b   ; I/O               ***
  TRIS   GPIO     ;                 ***
  ;     +---------------- WakeUp on Pin Change iptal  ***
  ;     |+--------------- Weak Pull Ups (GP0,GP1,GP3) iptal
  ;     ||+-------------- TMR0 kaynağı Fosc/4      ***
  ;     |||+------------- TMR0 Edge = Low2Hi      ***
  ;     ||||+------------ Prescaler WTD a        ***
  ;     |||||+++--------- Prescaler = 1:1        ***
  movlw   11000111b   ;                 ***
  option         ;                 ***
  movlw 15        ;                 ***
  clrf   TMR0     ;                 ***
  movwf   YS_Sayac   ;                 ***
  goto   Basla     ; Başa dön......         ***
;****************************************************************
   org   0x01fe
   retlw  5        ; Sürüm Numarası. 
 
 
   END
 
Projemiz:

PIC12F508 I2C Adres Tarayıcı

Devrenin BreadBoard'a kurulması


Malzeme Listesi
 1. 128x32 OLED Modülü (SSD1306)
 2. PIC12F508 (dorukanstore.com | direnc.net)
 3. 10k direnç ( Hurda kutusunda )
 4. 120R direnç ( Hurda kutusunda )
 5. LED ( Hurda kutusunda )
 6. Breadboard, koblo vs. (Size kalmış)

PIC Programcı: Expkits PK3
NOT: Proje MPLAB IDE v9.82 ile derlenmiştir.
İlgili Dosyalar:
Asm Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Hex Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Asm Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Hex Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Asm Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Hex Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Asm Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Hex Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Asm Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Hex Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Asm Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Hex Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Asm Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Hex Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Asm Dosyası : İndir  ( 0 indirme )
Hex Dosyası : İndir  ( 0 indirme )

Neden olmasın?


En Alt??